Zula Aslında Çakma Bir Oyundur

71 / 100

Bugün sana gerçeklerden bahsedeceğim ve bugünki konum ise Zula Aslında Çakma Bir Oyundur. Oyun internette %100 Yerli Yapım diyerek lanse edilerek sunulmaktadır.

Genel

Zula oyunu 22 Şubat 2015 günü MadByte Games tarafından A8 Game Studio yazılımını kullanarak Windows için geliştirilmiştir. Oyun şu an bile yayın hayatına devam etmekte olup, free to play sistemiyle yani oynaması bedava sistemiyle oynanmaktadır.

Oyunun yayımlandığı ülkelere geçecek olursam, Türkiye, Avrupa, Brezilya, Tayland, İran ve Latin Amerika gibi ülkelerde veya bölgelerde yayımlandı ve bu sayede çok fazla insanlara ulaşılması sağlandı ama bazı tepkilerde hemen arkasından geldi ve bu yüzden bu oyuna çok fazla inanmamanı öneriyorum.

Haritaları

Zula oyunun haritaların bazı haritaları Counter-Strike veya faklı FPS oyun serilerinnden çalınmıştır. Ben ancak bu kadar bulabildim ama zamanla oturup, en populer oyunları didik didik edersem, emin olun. Bunlardan daha fazlasını bulabilirim, velhasıl kelam. Şimdi çalıntı haritalara geçeyim.

Counter-Strike Global Offense

  • Safranbolu: de_dust2
  • Süriye/Gaziantep Mülteci Kampı: de_inferno

Sudden Attack

  • Persepolis: Ambar

COD: MW 4

  • Kıbrıs Açıkları: Shipment

Crossfie

  • İnşaat: Egypt

Her oyundan alınan haritalar eninde sonunda ortaya çıkıyor, bu çalınan haritaların hepsi yolları ve notkaları birebir aynıyken, grafiksel olarak tamamen değiştirildiği için, başta anlamasan da, zamanla vakit geçirince yerler gözünü ısırıyor ve kafayı takınca bulabiliyorsun.

Menüler ve GUI’ler

Oyunun ana menüsü Pointblank adlı oyundan çalınmıştır ve sadece grafiksel makyajlamayla üzerini örtmeye çalışmışlar ama onu da becerememişler. Oyunun ana menüsünün rengini değiştirip, oyunu yayımlamak sanırsam bu adamlara has olsa gerek.

Oyunun oyun içi guileri hem Point Blank ve Counter-Strike: Global Offense oyunlarından tam anlamıyla araklanmıştır. Adam vurduğunda çıkan bilgi çubuğu Point Blank‘tan almadır ve üstteki karakter resimlerin yerleri de Counter-Strike: Global Offense oyunundan çalıntıdır, sadece karakterleri ve yazı tipini değiştirilmesi yeterli duymuşlardır.

Sistem

Oyunun ana sistemi tamamen Counter-Strike: Global Offense ve Point Blank oyunlarından alınmıştır, yenilik ise sadece hikayesidir. Bu oyunun silahlarında kullanılan desen sistemi Counter-Strike: Global Offense adlı oyundan çalıntıdır, o oyundaki karşılığı kasa olup, küçük çocukları kumara özendirmesi de cabası.

Oyunun silahlarına gelecek olursam, buna çalıntı diyemem ama tasarımsal olarak Point Blank oyununa çok benzediğini düşünüyor ve ekliyorum. Oyundaki bombanın patlama efekti Counter-Strike: Global Offense oyununa çok benzetttiğim, için bu alana da çalıntı diyorum.

Son

Sonuçta bu oyun yerli yapım değildir ve bu sadece bir prototip proje örneğidir. Oyunda düzgün bir amaç yok ve bunun dışında insanların paralarını sömüren bir çalıntı oyundur Zula. Bugünlük benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir