Youtaite & Utaite Türkiye Discord Sunucusu Açıldı

60 / 100 SEO Puanı

Bugün sana açtığım, yeni bir Discord sunucumu tanıtacağım ve bu sunucunun adıysa Youtaite & Utaite Türkiye‘dir, bu sunucuda bu işi yapan ve aynı zamanda destek çıkan tüm Türkleri bir araya getireceğim.

Youtaite & Utaite Nedir?

Utaite kısaca bir şarkıcının veya şarkı söylemeyi seven kişilerin, çıkıp da (vocaloid, Japonya veya oyun temalı) söz konusu şarkıyı “söylemeyi denemesi”dir. (Japonca: utatte mita) Yani cover yapması. Aynı şekilde Youtube’ta Utaitelik yapanlara ise Youtaite deniliyor! Ne zaman ki sevdiğim bir şarkıya fazla alışıyorum, ona yapılan coverları araştırmaya çıkarım. Bazen utaitenin sesi şarkıya öyle bir hava katar ki, şarkıyı yeniden ilk kez keşfetmiş gibi olurum. Hele ki Utaite şarkıya yeni bir yorum katsa, şarkı sözlerini biraz değiştirse veya asıl şarkıya parodi yapsa iyice eğlenceli olabiliyor (1).

Utaite & Youtaite‘ler Dünyada çok populer bir kültür haline gelmiştir ve günümüzde hala bu kişiler şarkılar söylemeye devam ederken, ülkemizdeyse bu iş çok yeni tanınıyor ve sevenleri de azımsanacak kadar olsa bile, bu alana gönül veren kişilerden oluşmaktadır.

Sunucu Nasıl Kullanılır?

Sunucuya aşağıdaki düğmeden katılacaksın, daha sonra #sunucuya-giriniz kısmından emojilerden bir tanesine basınız, sonra sunucudasın. Eğer youtaite ve ya utaite isen ÇALIŞMALAR kategorisine çalışmalarını sunabilirsin veya başkalarının çalışmalarını eleştirebilirsin. Eğer ben Japonca veya İngilizce diline hakimim dersen ÇEVİRİ BÖLGESİ‘nden katkı sunabilirsin ve çevirini seven bir youtaite & utaite alır ve kullanır.

Sesli kanallara sadece belirli roller girebilir. O yüzden neden giremiyorum demeni önermiyorum. Sunucudaki kurallara uymayanlar demokratik bir şekilde sunucudan atılacaktır ve uyarayım küfür sadece #argo-kanalı‘nda aşırıya kaçmadan etmek serbesttir, onun dışındaki tüm kanallarda yasaktır.

Sunucunun Gelecek Planları

Sunucuyu açtıktan kısa süre sonra 50 kişiye ulaşmak ve en azından youtaite veya utaite mesleğini yapan 2 kişi bulup, sunucuya katmak olacaktır. Daha sonra bu kişilerin kanallarını veya işlerini tanıtabileceği bir discord kanalı açacağım ve orada tanıtacaklar. Sunucu 100 kişi olunca, daha hızlı yükselebilmek için birçok Türk youtaite ve ya utaite’ye atarak destek isteyeceğim ve destek gelirse o güçle sunucuda en az 200 kişi olmasını sağlamaya çalışacağım.

250+ kişiden sonra bir site açacağım, bu sitede youtaite veya utaite dünyasından haberler, videolar, şarkı sözleri, söyleyen kişinin hakkında bilgiler olacaktır. Japonca şarkıları roomanji ve kanji şeklinde olacaktır. Eğer şarkının sözleri aslına sadık değilse, söyleyen kişinin ismiyle birlikte o sürümü yer alacaktır.

Son

Bugünlük benden bu kadar, umarım bu sunucuyu büyütürüm.

Kaynakça

  1. http://vocarehber.blogspot.com/2017/07/vocaloid-sarklarn-turkce-dinlemek.html

Yorum yapın