Yazılımın Önemi

Yazılım aslında hayatımızın her yerinde olan fakat hiçte fark etmediğimiz bir unsur.

Peki bu yazılım nedir? Yazılımı önemli yapan nedir? Bize yararları nelerdir?

Doğruyu söylemek gerekirse Türkiye üzerinde yazılım çok yanlış anlaşılıyor. Herkese göre bilgisayardan anlamak sadece oyun oynamak ya da sosyal medya araçlarını profesyonel olarak kullanmaktır. Fakat bu ikisi de bilgisayarın dilinden anlamanıza yetmez. Bilgisayarın dilinden anlamak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunlar ne kadar zor gözükse de aslında ne kadar kolay olduklarını öğrenmeye başlayınca anlıyorsunuz. O zaman ilk olarak bilgisayardan anlamanın ne olduğuyla başlayalım.

Bilgisayardan Anlamak

Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmanız gerekli bilgisayar sadece sosyal medya kullanma aracı değildir. Aslında bilişim ya da bilgisayar dünyasına ilk adımınızı attığınız zaman her şey gün yüzüne çıkıyor. Aslında o bastığınız tuşların bile hazırlanışının ya da paylaştığınız hikayelerin diğer insanlara ulaştırılması ya da onu paylaşmanızı sağlayan sistemlerin ne kadar uzun emekler harcanarak yapıldığını öğreniyorsunuz. Kısaca bilgisayardan anlamak istiyorsanız makaleyi okumaya devam etmelisiniz.

Yazılım Öğrenmek

Yazılım Nedir?

Yazılım en kısa ve öz tanımıyla aslında bir bilgisayara neler yapmasını satır satır yazarak anlatmaktır. Tabii bu bildiğimiz metin yazmak gibi bir şey de değil.

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

Yazılım öğrenmek ve aşırı profesyonel bir iş çıkarmak sizi biraz uğraştırır fakat doğru yolu izlerseniz bu biraz daha ferahlatıcı bir süreç izleyebilir. Asıl konumuza dönmemiz gerekirse yazılım öğrenmek artık günümüzde çok zor bir iş değil bütün platformlarda buna dair eğitim videoları bulabilirsiniz. Yazılım eğitimini profesyonel birisinden almakta çok önemlidir.Bundan dolayı eğitmeniniz eğer ücretli bir kurs veriyor ise kursa başlamadan önce sertifikası olup olmadığını öğrenmenizde fayda var.

Peki Hangi Yazılım Dili İle Başlamalıyım ?

Bu konu aslında çok önemli bu konu hakkında söylediğim her zaman aynıdır “Yolun sonunda ki başarının sırrı iyi bir başlangıçtır”. Bundan dolayı sizlere önerim ilk olarak ne geliştirmek istediğinizi kararlaştırın eğer her şeyi yapmak istiyorum diyenlerdenseniz size ilk önerim Python dili olacaktır. Çünkü bu dil ile oyun ve robot geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda öğrenmesi de kolay bir dil olduğu için zorlanmayacağınızdan eminim. Bunun yanında C++ , C# gibi dilleri de öğrenebilirsiniz ikisi de profesyonel olarak yazılım geliştirebileceğiniz dillerdir. Robotik yazılımda buna dahil. Eğer site geliştirmek istiyorsanız HTML , CSS öğrenmenizde fayda var. Oyun geliştirme konusunda bende bir oyun geliştiricisi olarak söylüyorum 3D bir oyun geliştirmek için Unreal Engine ile başlamak iyi bir fikir çünkü Unreal Engine’de Blueprint dediğimiz sistem sayesinde oyun geliştirme konusunda biraz ferahlıyorsunuz ve öğrenimi konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız çünkü elinizi sallasanız bir eğitim videosuna çarpar. Hepimizin illa ki bir kez duyduğu ya da gördüğü Unity 3D ve 2D oyunların vazgeçilmezi bu motor ile farklı diller kullanarak profesyonel seviyede oyun geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda 2D oyun geliştirmek için Game Maker Studio‘da kullanabilirsiniz.

Türkiye’de Yazılım

Türkiye üzerinde profesyonel bir yazılımcı ancak mobil bir uygulama ya da oyun geliştirirse para kazanabilir ne yazık ki. Çünkü Türkiye üzerinde insanlar zamanlarının en değerli kısmını sosyal medya da dolanarak ya da oyun oynayarak geçiriyor. Nüfusumuzun 54 milyon gibi %64’lük kısmı zamanını sosyal medyada harcıyor. Bu durumda Türkiye’de en kazançlı iş sosyal medya uygulaması geliştirmek olabilir. Eğer bu oran robot bilimi için böyle olsaydı emin olun işte o zaman insanlık 5000 yıl ileride olabilirdi. (Zaman makinesinden bahsetmiyorum bilimin olması gerektiği yerden bahsediyorum)

Son

Son sözlerimde şunları söylemek istiyorum aslında yazılımın yaşı olmaz artık istediğiniz zaman her yerden öğrenebilirsiniz pek bilinmez ama aslında ülkemizde çok genç yaşta yazılım yapan o kadar çocuk nüfus var ki saymakla bitmez 8 yaşından tutun 15’ine veya daha küçükleri inandırıcı gelmeyebilir ama aslında bunların tamamı doğru peki bu genç nüfus neden sesini duyuramıyor. Çünkü yazılım ülkemizde ne yazık ki çok yanlış anlaşılmış. Bunu düzeltmek için geç değil insanlar yazılım konusunda bilinçli olsa o gençler ülkemizi o kadar teknolojik bir yer haline getirecek ki ülkemiz dünya üzerinde belkide teknolojinin merkezi haline gelecek. Bunun için insanların daha bilinçli hale gelmesi gerekli zamanınızın çoğunu sosyal medya da geçirmek yerine bir yazılım dili öğrenerek yeni şeyler başarabilirsiniz.

Bu makaleyi okuduktan sonra eğer bir şeyler yapmaya karar verdiyseniz sizlere başarılar diliyorum ve lütfen sizinle beraber çevrenizide bilinçlendirmenizi rica ediyorum.

Yorum yapın