Yaşayan Fosil Coelacanth

Bugün sizlere Yaşayan Fosil Coelacanth hakkında bilgiler sunacağım.

İSİM : Coelacanth

BİLİMSEL ADI : Latimeria

TÜR : Balık

BESLENME : etobur

YAŞAM SÜRESİ : 60 yıla kadar

İlkel görünümlü coelacanth’ın tam 65 milyon yıl önce dinazorlar ile beraber nesli tükendiği zannediliyodu.Ama 1938 yılında bir balıkçı trolünün üstünde bulunması bilim insanlarını şaşırttı ancak bu tuhaf lob kanatlı balık kara hayvanlarının evrimine nasıl uyduğu tartışmaları başladı.

Bugüne kadar iki türü bilinir biri Afrika’nın doğu kıyısındaki Komor Adaları yakınlarında, diğeri Endonezya’nın Sulawesi dışındaki sularda bulunur. bir çok insan balıkların ve amfibilerin kara dört bacaklı hayvanlara evriminin ilk adımlarından biri olduklarına inanıyo.

Coelacanths denizin 2.300 feet altında yaşayan derin deniz balıklarıdırlar boyutlar 6.5 feet e kadar uzaya bilir ağırlıkları 198kg kadar çıkabiliyo.

Coelacanths özelliklerinden biride bacak gibi paça atı gibi değişen bir desende olan lob kanatlarıdır.

Coelacanths bugüne kadar bulunan fosil izlerine göre 390 milyon yıldır varlar.

Coelacanths 1838 yılında ilk fosilleri bulunmuştur yani 100 yıl boyunca neslinin tükendiğini düşünüyorlardı.

Coelacanth hakkında çok az şey bilindiği için, koruma durumunda olduğunu söyleyemeyiz.Tahminlere göre 10.000 den azdırlar en büyük tehditi aşırı avlanma ama bazı balıkçılar yakaladıkları zaman bilim insanlarıyla takas yapar.

450 milyon yıl önce yaşamış olan balıklarla amfibiler arasındaki geçiş formu kabul edilir.

Coelacanth 1938 de courtiney latimer tarafından bulunmuştu müze sahibi olduğu için balığın içini boşaltıp doldurarak saklamıştır bu balığa hayatını adıyan iktiyolog (balık bilimci) j.l.b smith (James Leonard Brierley) başka bi tane bulmak için çok uğraşmıştır

1952 de yeni bi tanesinin bulunduğunu öğrenen j.l.b smith hemen o noktaya gitmiştir ve o balığı görünce gözyaşlarına boğulmuştur şöyle bi cümle söylemiştir “yolda bir dinozor görsem anca bu kadar şaşırabilirdim”

Yorum yapın