Windows 2004 Sürüm Güncellemesi

68 / 100 SEO Puanı

Bugün senin için Windows 2004 sürüm güncellemesini inceledim ve bu sürümüne geçip, geçmemen ise sana kalmıştır.

Görev Yöneticisi

Önceki Windows 10 sürümünde görev yöneticisinden donanım izleme önemli ölçüde geliştirilmişti. 2004 Sürümüyle beraber Ekran Kartı sıcaklığını(Santigrat) görebiliyorsunuz.

Windows Arama Optimizasyonu

Windows Arama özelliği kullanıcılarda aşırı disk ve işlemci kullanımı gibi sorunlara yol açıyordu. Yapılan geri bildirimler ile Windows Arama özelliği baştan aşağı yenilendi. Şu olaylar yaşandığında; Oyun modu açık olduğunda, Güç tasarrufu modu açık olduğunda, CPU kullanımı %80’in üzerine çıktığında, Disk kullanımı %70’in üzerine çıktığında, Cihazın pil şarjı %50’nin altına düştüğünde, Düşük güç modunda (Kısıtlı mod veya Bağlı bekleme), Cihaz oturum açma durumunda veya düşük güç modundan çıktıktan sonra, Cihazın AC’den DC’ye geçişinde, Cihazın ekranı kapalı halde olduğunda.

Bildirim Ayarında Özelleştirmeler

2004 Sürümü ile bildirim ayarları gelişti.
Tüm bildirimlerin yok sayılmasını istiyorsanız, Bildirim ve Eylemler sekmesine ana bir seçenek eklendi.
Bir bildirim aldığınızda, artık bu uygulama için tüm bildirimleri kapatmak veya uygulamanın bildirim ayarlarına gitmek için yeni ayarlar seçeneği eklendi.
Bir uygulamanın bildirim ayarlarına girdiğinizde, ayarların nasıl etkide bulunduğunun anlaşılması için görseller eklendi.
Bildirim ayarlarına daha kolay erişim için İşlem Merkezi’nin en üst bölmesine bir seçenek eklendi. Ayrıca “bildirim yok” metni Eylem Merkezi’nin ortasına taşındı.
Son olarak, uygulama listeniz çok geniş ise kapatmak istediğiniz uygulamayı daha kolay bulmanız için “Sırala ölçütü” seçeneği eklendi.

Bilgisayarınızı Buluttan Sıfırlayın

1507 Sürümü‘nde gelen sıfırlama özelliği 2004 Sürümün de geliştirilerek Diskte yer kaplamak yerine Bulut indirme başlığı altında “Windows’u indir ve yeniden yükle” özelliği getirildi.

Xbox Game Bar Güncellemeleri

Yeni güncelleme ile birlikte Xbox Oyun Çubuğu’nda bir FPS sayacı ve başarım ilerlemesi sunuluyor. Güncelleme Microsoft Store’dan

Güncellenmiş Dosya Gezgini Araması

Yeni geliştirmelerle birlikte Windows Arama tarafından desteklenen yeni bir Dosya Gezgini arama deneyimi sunuluyor.

Yeniden Başlatma Sonrası Kullanıma Devam Eden Uygulama Kontrolü

Daha önce bu seçenek, hesap ayarlarındaki Oturum açma seçenekleri altındaki “Cihazımı otomatik olarak ayarlamayı bitirmek için oturum açma bilgilerimi kullan” seçeneğine bağlıydı.

Uygulamaları yeniden başlat bölmesinde yer alan “Oturumu kapattığımda yeniden başlatılabilir uygulamalarımı otomatik olarak kaydet ve oturum açıldıktan sonra bu uygulamaları yeniden başlat.” seçeneğini açık hale getirin.

Teslim İyileştirme Ayarları

Artık Ön Plan yüklemeleri (Örneğin; Windows Mağazası’ndan başlattığınız yüklemeler) veya arka plan yüklemeleri ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Bu seçeneklere Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Teslim İyileştirme > Gelişmiş Seçenekler‘den ulaşabilirsiniz.

Hesap Makinesi Uygulaması

Yeni güncelleme ile hesap makinesine “Her zaman üstte” seçeneği ekleniyor. Böylece Hesap Makinesi uygulaması küçük görünüme geçerek tüm uygulamaların en üstünde yer alabiliyor.

Fare İmleç Hızı

Artık fare imlecinizin hızını “Ayarlar” bölümünden ayarlayabilirsiniz. Bu, Ayarlar ve Kontrol Paneli deneyimlerini birleştirmek için devam eden çalışmalar sonucu gerçekleşti. Seçenek için Ayarlar > Cihazlar > Fare yolunu izleyin.

Sanal Masaüstü İsimlerini Özelleştirme

Oluşturmuş olduğumuz sanal masaüstü isimlerini artık dilediğimiz gibi isimlendirebiliyoruz.

Ağ ve İnternet – Ağ Durumu Sayfası Yenilendi

Windows 10 ayarlarında yer alan Ağ ve İnternet açılış sayfasını yenilendi ve daha net bir görünüm sağlamak için birkaç sayfa birleştirildi.

Daha Fazla Kaomoji

Kaomojilere ulaşmak için Windows Tuşu + . (nokta)
Kaomoji: Temel olarak, çeşitli karakterlerin birleşimiyle ortaya çıkan farklı ifadelerdir.

Yorum yapın