Unity Game Engine Kullanıcı Dostu Değil

65 / 100

Bugün sana kendi düşüncelerimi beyan edeceğim, bir yazı yazacağım ve yine kesin linç yiyeceğim, dürüst olayım. Umurumda bile değil ve konumsa, Unity Game Engine Kullanıcı Dostu Değil şeklindedir ve hazırsan yazıya geçeyim.

Yazı İçeriği

Unity Game Engine adlı programın kullanım zorluluğu, oyun yapımına yeni başlayanlara göre lanse ediliyor ama asıl gerçek şu; bu yazılım maalesef yeni başlayanlara göre ideal değildir. Oyun yapımına az çok bilen birisi bile zar zor kullanabiliyorken, hiç bilmeyen kişi zorlanıyor.

Oyun geliştirmeye karar verdin ve oyununu yapmaya başladın, önce asset kısmına resimlerini yükledin ve gerekenleri ayarladın, arkasından kodlama dili için ek programını açtın kodları yazmaya başladın. Arkasından teste başladın, o da ne? Oyun yavaş veya düzgün çalışmıyor, demekki kodları düzgün kodlamadın sil baştan yeniden yazacaksın veya düzenleyeceksin. Onu bir şekilde aştın ama odayı düzgünce yapılandırmana rağmen, iyi sonuçlanmadı ve onu da peygamber sabrıyla oturup, adam ettin ama oyun motoru bu seferde saçma sapan bir yerde donar ve sinirden klavyeyi mi kırarsın, yoksa elini duvara mı vurursun, orası sana kalmış.

Diyeyim ki, projeni kaydettin ve o zaman şanslısın ama programı güncelleyip, projeni açarsan ve o projene geçmiş olsun, tabii yedek almadan yaptıysan o zaman gerçekten projene cenaze namazı kılman gerekecek. Sonuçta, programı güncellemedin, sadece programı yeniden programladın(!) Oyun motorun bu saçmalığına rağmen, eski sürümde kaldın ve projeyi bitirdin ve rahatladın ama bu kodları yeni sürüme uyarlamak mı? İşte orası senin vicdanına kalmıştır.

Son

Projenin her şeyini yaptın ve yayımladın, artık rahatsın. Peki ya, bu dezavantajlarına rağmen Unity Game Engine‘ı kullanır mıydın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir