Take Two’nun Yaptığı Hamle Çok Doğruydu

62 / 100

Bugün aslında normalde Dream Field 07. bölümünü yazacaktım ama Cumartesi ve Pazar günü tam anlamıyla müsait değildim ve bugünün konusu gerçek anlamda önemli bir konu olduğu için, bunu ele alacağım ve bu yazıda gerçekten acımasız eleştireceğim.

Yazı İçeriği

Öncelikle olaydan kısaca bahsedeyim. Her şey, Anonymous çeviri ekibi Take Two Interactive tarafından yayınlanan Red Dead Redemption 2 oyununu çevirip, Donanım Haber’de ücretli bir şekilde Anonymous game pass adı altında yayımlamak istemeleriyle başladı. Daha sonra o forum üyeleri, oyunun tüm hakları olan Take Two Interactive şirketine şikayet yağmuru başlatıldı ve olay hızla Take Two‘nun ilgisini çeker, arkasından Anonymous çeviri ekibine bir ihtarname çeker ve arkasından yama iptal edilmesine ve grubun dağılmasıyla sonuçlandı.

Şimdi çoğu kişinin dediğini baştan çürütmem lazım, ücretsiz 2.000.000 kelimeyi kimse çevirmez. Öncelikle şu saçmalığa son vereyim, isterse bir oyun 14.000.000 kelime barındırsın. Çeviriyi parayla satmak için fazla yürek yemişler veya birisi bu ekibe yanlış veya eksik bilgi vermişler sanırsam, bu saçmalığın başka açıklaması yoktur ve olsa bile mantık kurallarını aşmaktadır.

Geleyim, gerçekçi düşünceme! Take-Two Interactive çok doğru bir hamle yaptı, adamların yıllarca verdikleri emekleri, 1 yılda çeviri yaparak firmadan izinsiz bir şekilde satış yapmaları sadece haksız bir kazançtan başka bir şey değildir, o ekip Take-Two Interactive onlara karşı dava açmadıklarına sevinip, dua etsinler. Bunu dedim diye yine linçleneceğim veya firmanın avukatı olarak anılacağım ama burada yapımcının emeğine gasp etmek var ve bu olaya hizmet etmek, başka suça ortak olmakta bir suçtur.

Ben olsam Take-Two Interactive‘ın yerinde, aracı siteye bir güzel ihtarname gönderirdim ve o Ücretli Çeviri kategorisini kaldırmalarını isterdim. O kategori yüzünden birilerin canları çok yanacak demedi demeyin ve bu kategoriden satın aldığın oyunun çevirisi oyunu yapan firmaya para gitmemektedir ve bu iş maalesef, bir illegal iş olarak nitelendirilir, bu yüzden bir suçtur.

Son

Toparlayacak olursam, Take-Two Interactive‘ın bu kararının arkasındayım ve diğer firmalarıda bu tip konularda asla yumuşama göstermemelerini öneriyorum. Şimdilik benden bu kadar.

2 comments

  1. Boş adamsın. Kimseye zorla satmıyorlar. Sizin gibi beleşçi 3 5 donanım haber dürzüsü de aç aç bu yamayı beklerken ücreti görünce yaygara kopardı. Ölücüsü bomboş adamlarsınız. Bu yorumu da zaten yayınlamadan silersin ama sırf görmen için atıyorum bunu boş insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir