Re-Volt Open GL (RVGL)

77 / 100 SEO Puanı

Bugün sana yıllarca oynadığım oyun Re-Volt‘un çarpraz platform desteğini sağlayan bir sürümünü inceleyeceğim ve bu sürümünün tam adı Re-Volt Open GL olup, kısa ve ya resmi adıyla RVGL‘dir.

Oyunun Geçmişi

Re-Volt oyunu hakkında bilgileri wikipediden öğrenebilirsin ama daha fazla bilgiyi ben sana anlatacağım. Bu oyunu yapan iki şirket vardı ve ikiside kapandı, bu oyunun maalesef uğursuzluğunun üzerinde olduğu için bir firma almaya bile cesaret edemeyecektir. Açıkçası suç oyunda değil, bu oyunu yapan salak firmalarda olayları anlatacağım. Çünkü bu yazı bu projeyle biraz bile olsa alakası var.

İlk suçlu firması Acclaim ve bu firmanın suçu oyunun devam serisini yapamamış olmasıdır, ana oyundan sonra başka oyun serilerine geçiyor. Geçtiği bu proje tamamen internet üzerindeydi ve firması 2004 yılında kapandı ya da kapanmaya zorlanmıştır. Daha sonra 2010’lu yıllarda We Go Interactive adlı firma satın almış ve telefona uyarlamasıyla haberim oldu. Daha doğrusu hayranların forumlarında takılırken gördüm desem daha iyi olacaktır. Oyunun devam serileri çıktı ama bana sorarsan, en fiyasko sürümü Re-Volt 3‘tü. Diğer sürümleri oynanır mı diye sorarsan, uzak durmak en mantıklısıdır.

Re-Volt Open GL aslında Jigebren ve Huki tarafından Re-Volt 1.2 sürümünün üzerine inşa ediliyordu. O inşa edilen sürümde oyun sıfırdan yazılmıştı ve grafik motoru Open GL‘ye dönüştürüldü. En önemlisiyse, bazı kritik oyun hataları giderilmişti ve o sürümde hala yükleme verileri reg üzerine yazılıyordu. Böyle olunca oyun bir süre yükleme ekranında donuyordu, bu sorunu yanlış hatırlamıyorsam RVGL sürümünde giderildi.

Neler Yapıldı?

Oyuna 6 büyük değişiklik yapıldı. 1. değişiklik ise, oyunun (loading…) yükleme sisteminde kökten değişiklik yapıldı ve böylece istemediğin kadar oynayabilirsin. İkinci değişiklik ise Sega Dreamcast sürümü isteğe bağlı olarak yükleme şansına sahip olundu. Üçüncü değişiklik aynı zamanda en sevdiğim değişiklik oldu ve arabaya dilediğimiz kadar renk şeması ekleyebiliyoruz. Dördüncü büyük değişiklik ise, ana menüyü özelleştirebilmekti ve dilersek başkaların yaptığı kabukları yükleyebiliyorduk. Beşinci büyük değişiklik ise, bölüm seçme ve ya araba seçim menülerde yazı yazabiliyoruz. Son değişiklik ise, yarış içinde pisti değiştirebiliyoruz.

Bu değişiklik dışında, oyundaki bazı hatalar giderildi. Bu hatalardan en önemlileriyse, Toytanic 1 ve Toytanic 2 pistlerinde oyun başında yıldız kazanma problemiydi. Diğer hatalardan birisiyse, Ghost Town 2 pistinde yarış yıldızını alamama sorunu giderildi. Oyunu kırmasa bile bu iki hata yarışın tadını kaçırıyor idi ama çözüldüğüne sevindim. Oyunun içindeki bir diğer hataysa Time Trial dosyasına erişim yapıp, değiştirebiliyordu ve bu sayede oyun içinde hile yapabilir halde kılıyordu, artık bu hatayı da giderdiler. Bir diğer önemli hataysa, yıldız kullanma sistemindeydi. Bu hatanın tanımı biraz karışık, oyunu online oynarken, birden fazla yarış yıldızı koyulursa ve birden fazla yarışçı, aynı yıldızı almaya çalışınca almama sorunuydu. Bu yıldız sorunun belası çözüldü ama son sürümlere kadar bulunmaması ise, biraz garip olmuş.

Kişisel Düşüncelerim

Bu oyunun bu sürümü olmuş, en azından oturmuş bir kitlesi var. Bunu satın alan firmanın bir iyiliği varsa o da bu projeyi kapatmamasıdır, dilerse saniyede yok edebilirdi ama yapmadı. Yapsaydı emin olun, millet firmaya püskürürdü ve bu proje bugünlere kadar gelemezdi. Oyunun içeriğini dilediğimiz şekilde değiştiriyor olmamız, gerçekten on numara bir düşüncedir ve yapılması daha değerli kılmıştır. Buna rağmen, bazı noktaları var bunlardan bahsedeceğim ama önce artılarını sıralayacağım.

Oyunun artıları, dilediğim gibi özelleştirme veya eklenti yüklemedir. Yani arabalar, pistler ve menü kabuklarıdır. Dilediğin her yerde oynayabilme, yani Windows, Linux, OpenPandora ve Android platform desteği var. Oyun Türkçe dahil, 17 dili destekliyor. Oyunda yarış yaparken, ALT+TAB işlemi gayet seri davranıyor ve oyun otomatikmen duruyor. Bu ciddi bir özellik. Tabii son olarak eklenen Son Tur bilgisi özelliği yer alıyor.

Oyunun sıkıntıları yani bazı durumlarına geçeyim. Bunda pist ve araba tasarlamak biraz zor, birden fazla yazılıma ihtiyacın oluyor. Keşke içerisine bu sistemi ekleseler ve dileyen içerisinden pist veya araba tasarlayabilse, on numara olurdu. Ayrıca MAKEITGOOD sistemi değiştirilmeye başlanması çok iyi ama hala eksikleri var, ben bu sistemi tamamlayacaklarına inanıyorum ve tamamlandığında on numara bir sistem olacak gibi hissediyorum.

Önerilerim

Eğer bu sürümü oynamaya karar verdiysen, sana önereceğim şeyleri mutlaka yap derim.

 • Araba paketi indir.
 • Pist paketi indir.
 • Oyunu bitir.
 • Forumlarına katıl.

Son

Şimdilik benden bu kadar.

Artıları

 • Özelleştirme seçeneği çok.
 • Çoklu platform desteği var.
 • Türkçe dil desteği var.
 • Oyun bitse bile tekrar oynanabilirlik var.

Eksileri

 • MAKEITGOOD sistemi zayıf.
 • Kabuk desteği çok az.
 • Kitlesi sadece Avrupa ülkelerinden oluşuyor.
 • Eklenti yapmak için, dış programlara bağımlı.

Toplam Puan: 85/100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir