Re-Volt Aslında Basit Bir Oyun Değil

60 / 100

Bugün sana çok severek oynadığım bir oyunun kendisinden çok satın alan veya yapan firmaları hakkındaki düşüncelerimi anlatacağım ama önce girişi bitirmek için yazı başlığını yineliyeyim, Re-Volt Aslında Basit Bir Oyun Değil.

Acclaim Studios

Re-Volt oyununu ilk kez Acclaim firması geliştirdi ve yayımlandı. O sürümü gerçekten çok sevildi ve hala 2020 yılında bile, bu oyunu oynayan insanlar var. Oyunun ana sürümü bir çok platforma uyarlanmıştı ve en son Arcade platformuna çıkmıştı.

Oyunun aslında bir devam sürümü var ama Re-Volt’taki araba ve pistleri kullanmak yerine, daha farklı bir oyuna imza attılar ama o sürüm bilkgisayara çıkmadığı ve yanılş zamanda çıktığı için, pek yaşama şansı olmadı. Zaten 2004’te firması kapandı ve Re-Volt başka firmaya satıldı. Ayrıca aşağıdaki firması kadar, buna kızgın değilim ama yine de kızgınım.

We Go Interactive

Oyun 2010 yılına kadar Throwback Entertainment firmasının elindeydi ve hiçbir şey yapmadan proje öyle ölü duruyordu ve 2010 yılında We Go Interactive firmasına satıldı ve 2012 yılında Re-Volt Classic sürümü çıktı. O sürümü çok sevilmedi ama en azından ana oyuna çok yakın olduğu için sevenleri pek sorun etmedi.

Re-Volt 2: Multiplayer yada diğer adıyla Re-Volt 2, tam fiyaskoydu. Asıl oyunun devamı gibi değildi ve tamamen para kazanma odaklı bir proje yapmışlardı. Sevenleri firmadan çok fazla nefret ettirdiler ama asıl nefretleriyse o dönemlerde GOG sitesinde sattıkları sürümünün Huki ve Jigebren sıfırdan inşaa ettikleri, rv12 yada tam adıyla Re-Volt 1.2 sürümüne dayandığını ortaya döktükten sonra, o sürüm piyasadan kaldırıldı.

Son yaptıkları devam serisi olan Re-Volt 3 ise tam hayalkırıklığıydı. Oyunun asıl arabalarından sadece 4 tanesi kalmıştı ve bu arabaların adıysa Volken Turbo, Toyeca, Zipper ve Dust Mite kalmıştı ve diğer tüm arabalar ise Asphalt serisinden fırlamaydı. Yapımcısına sormadan edemeyeceğim, hocam ben “Re-Volt” mu oynuyorum, yoksa Asphalt mı? Cevabını merak ediyorum ve bu oyun çok yaşamadan bu firmada battı.

Demek İstediğim

Bu oyun maalesef, satın alan ve yapan firmanın yanlış kararlarına kurban gitti. Bana kalsa bu oyun Mario Kart serisiyle başabaş mücadele edebilecek bir yapıya sahipti ama o yapıyı salakça devam oyunlarıyla heba ettiler ve bu yüzden ben ve tüm Re-Volter‘lar iki firmadan nefret ediyorlar.

Oyunun kendisinin devamını iyi sağlasalardı, o zaman ana firma daha şu an bu oyundan iyi bir ekmek yerlerdi. Yani demek istediğim, Acclaim 2004’lü yıllarda online oyunlara merak sarmasaydı. Ana firma çökmezdi tam aksine, bu oyun sayesinde hala değerli firmaların içinde olabilirdi ama olmadı işte.

Son

Şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir