Pawn of the Dead

72 / 100

Oyunu aslında satrancı farklı bir tatla yapan bir Aslan Game Studio imzası taşıyan, oyun projesidir Pawn of the Dead. Oyunun amacını yazının içerisinde bahsedeceğim ama uyarayım, biraz bile olsa tat kaçıran bilgi verebilirim.

Genel

Pawn of the Dead oyunu daha halen geliştirilme aşamasında, o yüzden bazı şeyler tam sürüme geçmeden önce değiştirilebilir veya çıkartılabilir. Oyun 2018 yılından beri aktif ve oyunun çıktığı tüm platformlarını yazacak olursam; Windows, Linux ve Mac OS X için uygun ve oyunun fiyatıysa 8.20 TL’dir. Oyun satın alınmaya değeceğine inandığım için incelemeye başlıyorum.

Oyunun iki farklı oyun modu var ve bu oyun modlarınında kendi içlerinde, farklı amaçları var ama ana amaç, rakibini yenmektir. Tabii ki, bunu yapabilmek için, elindeki taşları ve kafanı iyi kullanmandan geçiyor.

Olası Sorunlar

Oyunda bazı optimizasyon problemleri bulunmakta, +6 yıllık emektar bilgisayar ile bu oyunu oynamam için 1920×1080’den, 1280×720 ebadına düştüm ama buna rağmen oyun kasmakta ve oyunu oynayabilmem için 2D oyun moduna geçmek zorunda kaldım.

Oyunun klasik satrancın kolay modunda bile yenilen bir oyuncu olarak, sanırım bu oyun bana zor geldi ve üstelik satrancı da çok severim, her ne kadar oynamasını beceremesem bile.

Sevdiğim Yanları

Oyunda battle chess adındaki oyun türüne ait, bir oyun modu var. Buna her ne kadar hikaye modu denmiş olsa bile, ben bu oyun moduna zombi satrancı adını veriyorum. Bu modda sen daima beyaz taşlarla oynuyorsun ve siyah taşları yemeye çalışıyorsun. Eğer taşını siyah taş yerse, o taşın onun tarafına geçiyor ve bu mod ciddi anlamda hata affetmiyor, o yüzden iyi hesap etmelisin ve sakince düşünerek hareket etmelisin.

2 boyutlu oyun modunun olması çok iyi düşünülmüş ama oyunda hamle geri alma şansın var. Bu sayede oyun yapay zekası, ana taşını yiyeceğini düşündüğün an son hamleni geri alarak, başka bir yoldan gidebilme şansı tanıyor. Bu çok iyi bir özellik, benim gibi satrancı sevmesine rağmen, beceriksizlerin bile oynaması açısından çok gerekliydi. (Bu özellik satrancın doğasına aykırı olmasına rağmen, hoşuma gitti.)

Oyundaki hamleyi yaparken, taşın nereye gidebileceğini görebiliyorsun ve bu özelliği oyunun yapay zekasına da verilmiş, böylelikle yapay zeka senin taşını nasıl yediğini rahatça görebiliyorsun ve bu aslında zamandan tasarruf amacıyla yazılan bir özellik olduğunu düşünüyorum.

Oyunun kamerasının yönünü değiştirme özelliği gerek olmamasına rağmen, bu özelliği yazıp, oyunun içine eklemişler. Son olarak, oyunun ortamı gerçekten kendini içine çekiyor. Sanki sende savaştaymışsın gibi, olaya hızlıca dahil olup, kendini beyaz taşların yerine koyup, hemen oyuna başlıyorsun ve haliyle oyunu beğendim.

Sevmediğim Yanları

Açıkçası oyunda çok fazla sevmediğim yanları yok ama benim bilgisayarım eski olduğu için, açılırken fazla bekledim ve hatta oyun kesin dondu dediğim halde, sonradan açılınca o korkumu yok etti.

Savaş bitince adımı geri alamıyoruz, bu biraz sinir bozucu olmuş. Bunu yazmalarındaki sebep, oyunu kolaylaştırmak yerine, biraz zorlaştırmak istemiş olmalarıdır diye düşünüyorum.

Genel Puan: 85/100

Son

Toparlayacak olursam Pawn of the Dead‘ta bir gelecek görüyorum ve umarım bu güzel oyun, Aslan Game Studio‘ya iyi paralar kazandırır diyerek yazıyı sonlandırıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir