Oyunlarınıza Adam Gibi İsim Verin!

58 / 100

Biraz ağır bir başlık yazmış olabilir ama bu konu hakkında doluyum ve içimi yine burada boşaltmaya karar verdim, bugünkü konum “Oyunlarınıza Adam Gibi İsim Verin!” diyerek girişi bitiriyorum.

Yazı İçeriği

Oyun geliştiren arkadaşların oyunlarını haftalık bültenlere ekliyorum ama bazı arkadaşların oyunların ismi resmen oyun ismi değil, bildiğin seosal tarzında isimler veriliyor, o oyun ismi, yaptıkları oyunlarına hakaret ettiklerini düşünüyorum.

Bazı arkadaşlar, oyunlarına kasıtlı olarak Türkçenin içinden geçiyor veya Türkçe alfabesinde olmayan harfler sokuyorlar. Bu cidden midemi bulandırıyor, lütfen bu şekilde isimler vermeyin. Bazı arkadaşlar ise, oyunun adı oyunu karşılayamadıklarına çok fazla kızgın değilim ama yine de verdikleri emeklere üzüldüğüm için, bunu dile getiriyorum.

Onların koydukları isimlere örnekler;

  • Tamtlı mı Tamtlı Doge Oyunu
  • Color Cube Run! : Free Endless Arcade
  • Lorem Ipsum: Multiplayer-Çok Oyunculu-Arcade

Benim önerim ne?

Bir oyunun ismi en fazla 4 kelime barındırabilir ve bu kelimeler birbirine tamamlamalıdır. Oyunun adı anlamlı olması şart değil ama anlamı olmamalı diyede saçmamalısın. Bir oyunun ismi her dilde rahatça okunabilir ve yazılabilir olmalıdır.

Oyunda dinsel, ırksal, küfürsel vb. göndermeleri sevmiyorum, o yüzden oyuna konmasından yana değilimdir. Oyunun ismi 4 kelimeden uzunsa kısaltma konabilir. Kısaltma isimleri ben çok seven birisi değilim ama yine de sorun etmeyeceğim noktalardan birisidir ve oyunun yabancı olmasına karşı değilim.

Örnekler;

  • Rocketap Balls
  • Slideball
  • Square

Son

Şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir