Oyun Yapımına Yeni Başlayanların Sık Yaptığı Hatalar

68 / 100

Bugün senin için, çok iyi bir konu buldum ve bu konunun adıysa Oyun Yapımına Yeni Başlayanların Sık Yaptığı Hatalar‘dır. Bu konuyu yazarken yine Kırbaç metodu üzerinden gideceğim.

Kırbaç 1: Kodlama Öğrenmeden Unity vb. Programlarını Seçme

Oyun geliştiricilerine başlayan herkes illa bir yoldan programlama dili öğrenmeden ve olayı tamamen araştırmadan Unity Game Engine vb. gibi güçlü oyun motorlarına atlıyor. Birkaç gün onda bocalıyor ama doğru düzgün öğrenmeden o işten soğuyor ve yapılan işe saygısızlık yapar duruma gelinebiliyor.

Oyun geliştiricisi olacaksan, önce o programı bırak dostum. Sana önereceğim şey, önce algoritma, programlama dili seç ve onu öğren. Sonra o öğrendiğin programlama dilini destekleyen oyun motorunu araştır ve onu öğrenerek işe başla.

Kırbaç 2: X Oyunu Yapma

Resimdeki oyun örnektir ama bu gerçeği değiştirmeyeceği için bu konuda hepsini ele almak için X oyunu dedim. Geçeyim meseleye, oyun yapımına başladın ve hayallerini süsleyen o oyunu tek başına yapmaya giriştin ve sonuç, ortaya muhtemelen o oyun olmayacak veya o tür oyun yapamayacağını anlamış olacaksın.

Kişisel önerim yeni oyun yapacaksan, daha kolay yapılası oyunlardan bir tanesini öğrenmeni öneriyorum. Mesela benim her hafta yazdığım Geliştiricilere Oyun Önerisi‘ni okuyabilirsin ve bir proje seçer başlarsın.

Kırbaç 3: Sürekli Asset Kullanma

Bunu normal oyun geliştiren kişi bile yapıyor ama ben bu tip işlere karşıyım. Oyun yapmak yerine hazır içeriği alıp, o içerikle kullanarak o oyundan çok oyun yaması oluyor. Asset kullanmak hayal gücünü zayıflatır.

Önerim, mümkün oldukça assetten kaçın ve hatta direktman uzaklaşmandan yanadır. Oyun programlamasından anlamıyorsan, senin gibi insanlarında rahatça oyun yapabileceği yazılımlar var, onu araştırın. Grafiksel/modelleme yeteneğin yoksa, o zaman yeteneğini geliştirmenin yollarını öğrenmelisin ve son olarak hikaye yazamıyorsan, oyun yapmamalısın.

Kırbaç 4: Reklam Odaklı Oyun

Oyunu eğlenceden çok reklam odaklı yapıyorsun ve ortada oyuna benzemeyen, içi boş ve amaçsız oyun çıkıyor. İşin komiği bu tip iş modeli insanlar tarafından seviliyor olması da saçmalıktır.

Oyunda reklam olacaksa sadece girişte veya oyundaki canın bitince konmasında pek sorun etmem ve destek olma amacıyla reklamı izlerim ama can sistemi olmalı, yoksa her yandığında reklam göstermesi pek sevilmez.

Son

Şimdilik benden bu kadar.

2 comments

  1. Gerçeği itiraf etmek gerekirse burada anlattığın bütün hataları ilk başladığımda yaptım ama daha sonra izlediğim videoların katkılarıyla artık kendi başıma bir oyun yapabilecek seviyeye geldim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir