Oyun Nasıl Geliştiriliyor?

Merhabalar, bugün sana oyun nasıl geliştiriliyor ve bir oyun yapılırken, neler yapılıyor ve bu yolda nelerle karşılaşılıyor? Bunlardan bahsettiğim bir yazı olacak, hazırsanız yazıya geçeyim.

Arka Plan

Oyun geliştirmeye başlamadan önce, mutlaka oyunlar hakkında biraz bile olsa bilgin olması gerekiyor. Oyun geliştirme işi basit bir iş gibi görünebilir ama işin içine girdiğin zaman delirmeye hazır olacaksın ve sana bin ton laf söyleyecekler veya işlerine burunlarını sokacaklar, oyununu beğenmeyecekler, gececi olmanı isteyecekler (gündüzcüysen) gibi olaylara kendini hazır hissediyor musun? Eğer hazır değilsen, başka işlere doğru yol olmanı öneririm ama hazırsan alt paragrafa geçeyim.

Oyun yapmaya hazırsan, ilk olarak algoritmayı öğrenmelisin. Herkes Unity kur, c# öğren diyor ama ilk etabı es geçmemek lazım, sonuçta bir iş yapacaksan önce en temelden başlamalısın. Algoritmayı öğrendikten sonra, programlama dili seçeceksin, şahsi önerim geleceği olan bir dilden yana olurdu ve eğer zamanım çok olsaydı kesinlikle Lua derdim ama zamanım olmadığı için oyun motoruna bağlıyım. Arkasından oyun motoru seçmeye geçeceksin, biliyorum başta çok kafan karışacak ve oradan oraya savrulurum korkusu var. Sana önerim en iyisi öğrendiğin programlama dilini kullanan, gözüne çarpanı indir ve kurcala. Sonra programını kararlaştırman daha kolay ve etkili olur.

Sadece Programlama Yapmak Yetmez

Oyun yapmak için ilk etabını öğrendin, sırada diğer etapları var. Oyun yapmanın en temel yolu asset kullanmaktır ama şahsi fikrime göre, kesinlikle kaçın. Bu cümleden karşıymışım gibi anlaşılabilir ama aslında demek istediğim şu, çok tembelleştiriyor olmasından dolayı karşı çıkıyorum. Oyunlar sadece programlama yetmez, o oyunu oyun yapan, hikayesi, çizimi, karakter gelişimi, müziği, sesi ve menüleridir. Oyundaki ses ve müzikleri yapamayacaksan, en azından oyuna uygun tema seçmeye çalışın. (Bu konuda bende berbatım)

Grafikleri hazır almayın, en azından çizmeyi deneyin. Eğer çizemiyorsan, oyun yapmanı önermem. Çizmek adamı rahatlatıyor, inan bana insanlar çizime çok fazla önemsemeyecek ama renk ve oyun temasına uygun yaparsan, sorun olmaz. Menüsüz oyunu, balkonsuz eve benzetirim. Bir evin balkonu neyse, o oyunun menüsü odur. Oyun menüsü oyunu anlatmalı ve oyuncu girdiğinde hangi oyunu oynadığını hemen kavrayabilmelidir. O yüzden menüsüz oyunlardan pek hazmedemiyorum ve bana nedense çok samimi olmayan bir proje oluyor.

Son

Şimdilik benden bu kadar. Sorularınız olursa yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir