Oyun Nasıl Geliştiriliyor? Kısım 2

Bugün sizlere birkaç gün önce yazdığım Oyun Nasıl Geliştiriliyor? Yazımın devamı niteliğinde olan Kısım 2‘yi yazıyorum. Bu yazıda ilk yazımda atladığım noktalara değineceğim, hazırsan o noktalara geçiyorum.

Plan Yapmak

Puzzles! Puzzles! Puzzles!

Oyunu yapmadan önce, oturun ve kafanın içine iyiyce boşalt sonra ofis programını aç, yapacağın oyunun içeriğini en detayına kadar senin anlayacağın şekilde yalın bir Türkçe ile güzelce yaz. Sonra o yazdığın planları kendi alanına göre topla ve sonra o yazıyı gözden geçir. Sevmediğin yerleri düzenle (değiştir yada ekle) veya sil, bu şekilde dilediğin bir oyun planı olur. Sonra kendini hazır hissediyorsan, projeye atla.

Plan sadece detaylandırmakla yetmez, bu plana bir şekilde uyman şart o yüzden, benim taktiğimi deneyebilirsin. Taktiğimse şu, bir hafta önceden yapacağım planı yazarım ve o hafta geldiğinde yaparım. Örneğin aşağıdaki yazıyı not defterimden aldım. Bu not defterime göre oyunumu tamamlayamasam bile o noktaya getirebildiğim için bu sisteme minnettarım.

22 Haziran 2020 – Pazartesi

  • Gizli Odalar sistemi
  • + Bazı kapılar koyarak o odalara yönlendirme,
  • + Bonus odası,
  • – + Veya 100 altın biriktirmek bir Can hakkı veriyorsa 100 altın olan altın küpleri koyabilirsin gizli odalara,

Ekip Kurma

Oyun geliştirmenin en önemli kısmı ekiplerden geçiyor. Bu ekibi kurmak için o alandan anlaman gerekecek, aksi halde seni kandırabilme ihtimalleri bulunuyor. Oyun ekibi kurmak için öncelikle, ekibini kurmalısın. Ekibine ad vermelisin ve bu adı duyurman şart o yüzden kaliteli bir oyun üretmelisin, arkasından insanlar sana güvenir ve o kurduğun ekibe gelirler.

İnsanları ekibine almadan önce ufak bir test yapabilirsin, bu testinde alana göre sorular sorarsın. O sorularına göre cevaplar hoşuna giderse, sonraki adımınsa iş özgeçmişini istemelisin. Arkasından o iş geçmişini incelersin, ekibine uygunsa alırsın. Bize katılman için önce, ekipten birisinden referans istemelisin. Daha sonra o referans istediğin kişi bana yazacak ve ben gizli Hemoloya Games Ekip sunucusuna sana referans olan kişi davet atacak ve seni o sunucuya girmeni sağlayacak. Önce tanışacağız, arkasından ben ve ekiple beraber, senin yeteneklerini ve yaptığın işleri tartışacağız, eğer senin yeteneğini beğenirsek seni ekibe alırız.

Yani insanları ekibe alman için, önce güvenmelisin ve sonra ona sunabileceğin şeyler söylemelisin. Unutma, dediğin şeyler çok kaçık olmazsa o kişi sana güvenecek ve seninle birlikte çalışacaktır. Bir şey daha diyeyim, oyun geliştirme ekibini yönetmek çok sabır işidir.

Ücretsiz Yardımcı Programlar

Oyun ekibini kurdun, planlarını yaptın, kodlamalarını yazdın ve şimdi sırada 2 boyutlu grafik tasarlamasına geldin. Tasarlama için sana 3 farklı güzel bir yazılım önereceğim. 1. yazılım Piskel, 2. yazılım Krita ve son yazılımsa Inkscape‘dir. Hepsi hakkında bilgi vereyim. Piskel programı pixelart grafikleri tasarlamanı ve o grafiklerin animasyonunu da yapmana olanak sağlamaktadır. Krita, çizim tabletin varsa şaheserler çıkarabileceğin çok kaliteli bir yazılımdır ama yoksa çok zorlanırsın demedi deme. Son yazılımsa Inkscape‘dir, çizim konusunda kendine çok inanıyorsan, kullanırsan sana hakkını verebilecek bir yazılımdır.

Oyunun 3 boyutlu olarak tasarladıysan, o zaman modelleme yazılımına ihtiyacın var. Bu önerebilerceğim yazılımsa Blender olacaktır. Bu yazılım sayesinde dilediğin Dünyayı ve karakter ortamını üretebilmene yardımcı olacaktır ve onla bile sınırlı kalmayacağına ben inanıyorum. Son önerebileceğim yazılımsa müzik yazılımıdır. Korsan yazılım kullanmamaya özen gösteren birisi olarak müzik için LMMS yazılımını öneriyorum, çünkü kendisi FL Studio‘dan baz alınarak geliştirildi ve kullanımı oldukça basittir. Bu yazılımını kullanmanda bir sıkıntı gözükmüyor.

Son

Şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir