Nintendo Entertainment System

Nintendo Entertainment System Neden Tuttu?

Bugün benim diğer yazımsa Nintendo Entertainment System Neden Tuttu? Onu ele alacağım ve bu sayede bir oyun konsolunun piyasayı nasıl değiştirebileceğine şahit olacaksın, hazırsan yazıya geçeyim.

Yazı İçeriği

Her şey Atari şirketin 1983’teki saçma sapan hatalarıyla başladı yani oyun piyasasının çökmesiyle, insanlar artık dandik ve hatalı oyunlardan o kadar çok usandılar, o yüzden tüm Atari 2600 oyun konsolundaki tüm oyunları bir toprağa gömerler (evet, bu olay gerçek yaşanmış, azıcık google’dan araştırabilirsiniz), daha sonra insanlar bilgisayara kaydılar. Az bile yapmışlar, keşke firmanın oyunlarını ateşe verselermiş, daha iyi olurdu. Neyse olayımız Atari 2600 ve oyunları değil, konumuza dönelim.

Nintendo çok cesaretli bir hamle yapmaya karar verir ve yeniden oyun piyasasını canlandırmak için, bazı kurallar getirilir. İlk kural, bu oyun Nintendo tarafından denenmiş ve onaylanmış etiketi basılır ve bu sayede insanlar en azından bu firma oyunları inceliyorlar diyerek güvenlerini kazandırır. İkinci kural ise, bir firma bir yılda en fazla 5 oyun yayımlama kuralı koydular. Böylelikle, oyuncular en azından kaliteli ve az hatalı oyunlarla tanıştılar. Oyuncular oyun konsolundaki oyunlarına geri döndüler. Bir dakika, oyun konsolu dedim ama konsolun kendisine eğlence sistemi dendi, çünkü bu şekilde olması lazımdı, aksi halde piyasayı değiştiremezlerdi.

Resimdeki oyunlar, soldan sağa: Mighty Bomb Jack, Metroid, Twin Bee

Bu firma piyasayı cidden kökünden yeniden yazdı, bu yüzden hem birinci parti oyunları olsun, hemde 3. partı oyunları da olsun. İnsanlara menü kullanımın önemini gösterdi ve grafiklerin güzelleşmesinden dolayı, çıkan oyunların daha az sorunlarına bitirip, sizi kendi içine almasını başaran bir eğlence makinesiydi. Bazı ilkler oldu, mesela bu ilkler;

  • Sağa doğru gidebilen bir platform oyunu (Super Mario Brothers)
  • Tengen davası, (Atari firması Tengen adı altında oyun geliştirip, korsan oyun yapması) (Bu başka bir yazı konusu),
  • 2 kişilik desteği kullanan oyunların çokluğu,
  • Bir oyun sayesinde sülalesini doyuracak kadar para kazanması (1. maddedeki oyun),

Bu gibi olaylar oldu, tabii ki oyuncular oyun oynamak istedikleri için, Tengen davası çok fazla etkilemedi ama Super Mario Brothers oyunu, bir oyunun nasıl olması gerektiğine cevap verebilecek bir oyundur. Günümüzde hala bu oyundan çok güzel bir ödev bile çıkartılabilecek ve araştırılabilecek bir yapıya sahiptir. Oyun konsolun gücünde bir kaç pürüzler yok değildi ama yine de o zamanın makineleri için iyi bir sistemdi.

Son

Şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir