Midtown Madness 2

Midtown Madness 2

67 / 100

Bugün tam nostaljinin dibini yapacağım ve bu oyunun adı Midtown Madness 2‘dir, bu oyun gerçekten zamanın en iyi oyunlarından bir tanesiydi ama şimdiyse oyun gerçek anlamda ölmek üzere.

Giriş

Oyun 22 Eylül 2000 yılında Rockstar San Diego şirketi yapıldı ve dağıtımında çoğu kişinin bildiği Microsoft Games şireti üstlendi. Bu oyun aslında bir oyun serisi olup, diğer serilerin adıysa Midtown Madness ve Midtown Madness 3 oyunları da mevcut ama benim ilk göz ağrım ise, Midtown Madness 2‘dir. Oyunun desteklediği platform ise Microsoft Windows şeklindedir. Yeni nesil sistemde çalışması için birkaç ayar istemeyen bir kaç oyundan birisi olduğu için, dilediğin zaman yükleyip, oynaman mümkündür.

Peki bu oyun neden yok olmak üzere yâni ölmek üzere, oyun için herhangi bir içerik üretilmez oldu ve aynı zamanda oyuna herhangi bir ekleme bile yapılmaması, aynı zamanda oyunu yapan firması da bu oyun serisine gereken değeri göstermediği için, kaçınılmaz bir sona doğru hızlı adımlarla gitmiştir ama keşke bu güzel oyun serisine adam akıllı değer verilseydi şimdi Need for Speed serisiyle kapışabilecek kapasitesi var idi.

Arabalar ve Yerler Lisanslı

Oyunda, gerçek yerler ve arabaların lisansını alarak oyuna eklenmiştir. Arabaların listesi, Mini Cooper Classic, VW New Beetle, London Cab, Cadillac Eldorado, Ford F-350, Ford Mustang GT, Ford Mustang Cruiser, Ford Mustang Fastback, Panoz Roadster, City Bus, Double-Decker Bus, Freightliner Century, New Mini Cooper, VW New Beetle Dune, VW New Beetle RSi, Light Tactical Vehicle, Audi TT, Aston Martin DB7 Vantage, Panoz GTR-1 ve American LaFrance Fire Truck şeklindedir. Sadece kalın isimli arabalar oyunun en başından beri açıktır, hem kalın ve eğrik yazılanlar ise oyunu oynadıkça açılan arabalardır.

Oyundaki yerler ise San Francisco ve London (Londra) illeri oyunda yer almaktadır. San Fransicso ili oyunda mevcuttur ama bazı noktaları oyuna aktarılmamıştır ve onun yerlerine başka yerler ile değiştirilmiştir. İlk değişen yer Golden Gate Köprüsü tamamen yok, sadece belirli bir yere kadar ve sonra insanlar geri dönebilsin diye dönüşlü yol yapılmıştır ve o köprüyle alakalı sözlüklerden birisinde, bir hatayı görüp okudum ve bu hata bu köprüde bir bug vardı, panoz gt ile köprünün sonundaki tünele girmeden 50 metre geriden köprü korkuluklarına dogru geri geri çarpıp gaza basmaya devam ederseniz araba köprüden alt tarafa düşüyordu ve biz de tünelin arkasındaki vadiye çıkabiliyorduk. sonra da o vadinin tepesinden yine köprüye atlamaya çalışırsın ve becerirsen o vadinin tepesindesin bu hataya rağmen oyunu çok severim.

Oyun Modları

Bu oyundaki modlar ise, Cruise (Kovalamaca), Blitz (Nokta Saldırısı), Checkpoint (Nokta Alımı), Circuit (Tekli Yarış) ve Lesson (Sürücü Kursu) oyun modları yer almaktadır ama en sevmediğim oyun moduysa Lesson (Sürücü Kursu)‘dur. Oyunun en sevdiğim moduysa Cruise (Kovalamaca)‘dır, alt satırda hepsini anlatayım.

Cruise (Kovalamaca) oyun modunda amacın, kendi başına oyun modunda polisin çokluğunu, trafiğin çokluğunu rahatça ayarlama şansı verilen bir oyun modudur. Blitz (Nokta Saldırısı) amacında zaman süren bitmeden verilen noktalardan geçmen gerekiyor. Checkpoint (Nokta Alımı) modun amacıysa, diğer rakiplerden önce tüm noktalardan geçip, bitirmen gerekiyor. Circuit (Tekli Yarış) belirli alanda tüm noktaları alman gerekiyor ve bunu belirli turlar içinde yapmalısın. Son olarak Lesson (Sürücü Kursu) oyun modunda amaç, oyundaki sürücü hocasının verdiği görevleri yerine getirmelisin. Oyunda online desteği var o modda dilediğin gibi arkadaşlarınla yarışabilir veya altın kapmaca modunu deneyimlenebilmen mümkündür ama online desteği çok zayıf olduğu için, pek denemen mümkün olmayacaktır.

Grafikler & Ses

Oyunun grafiği zamanına göre iyiydi ama şimdiki zamana göre çok külüstür kalıyor ve bazı durumlarda bu çok belirgin oluyorken, bazı durumlarda hiç sırıtmıyor ama yine de her şeye rağmen bu oyunu oynamak isteyen kişiler için, bu konuıda asla beklentiye girmezse deli gibi eğlenebileceğine inanıyorum. Mekan, yol ve araba tasarımları gerçekçi yerlerden alındığını da unutmamak gerekiyor.

Geleyim müzik ve ses kalitesine, şahsen bu oyunun sesi fena değil. Yani şimdiki zamana göre, gayet güzel gittiğini söylemem mümkündür ama sessiz oynamak istersen bu oyun içinden yapabilme olanağı verilmesi çok hoş bir detay olmuş.

Artıları

  • Gerçekçi yer ve arabalar,
  • Yarış yapmak zorunda kalmadan eğlenebilme,
  • 3. parti mod desteği,

Eksileri

  • Yapay zeka bazen saçmalayabiliyor,
  • Grafikleri günümüzün gerisinde,
  • Mod desteği olmasına rağmen, günümüzde kimse mod üretmemesi,
  • Hemen açılmama sorunu,

Puan: 85/100

Son

Şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir