Linux Tamamen Fiyaskodur!

78 / 100

Bugün biraz gerçekçi bir konuya parmak basmak istediğim için, bir yazı yazacağım ve bu yazının konusuysa Linux Tamamen Fiyaskodur! Gerçekten bu konudaki fiyaskoluğunu kırmazsa, bir gün yok olmaya mahkum olacak.

Dağıtım Sorunları

Öncelikle linux nedir, sana ondan bahsetmem lazım. Linux aslında açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi nedir, dersen senin kullandığın telefon, tablet veya bilgisayarında iş yapmak veya oyun oynamak için kullandığın bir beyindir desem abes kaçmazdır diye düşünüyorum.

Linux’un en temel sorunu donanım falan değil, bunu yazarken çok ciddiyim. Asıl temel soruna inmek lazım ve hatta direkt bodoslama giriyorum. Linux‘un en acınası sorunu, binlerce dağıtım olması ve hala şu an bile arttığını düşünüyor ve ekliyorum, geliştiricilerin kafası çok karışık ve bunun sebebi çok fazla dağıtım olduğu için geliştiricileri kaçırmasına en büyük sebep olduğunu söylemek çok abes kaçmaz. Bunu çözmek, linuxun saçma felsefesine ters düşecek. Felsefesine göre herkes dilediğini yapmakta özgür olduğu için, bugünlere gelmesi bile mucize diyebilirim ama gelecekte ki yarıştan pasta payı çıkarmasını istiyorlarsa bazı kurallar gelmelidir.

Bu kurallar, öncelikle sadece 10 dağıtım kalmalı ve dağıtım yapana ceza kesmelisin. Biraz sert davranmalısın, başta çok ters tepecek ama zamanla bu dağıtım sayıları hızla azalıp, yok olacak ve böylelikle biraz bile olsa piyasasına can gelir. Ben olsam 10 dağıtımları şu şekilde seçerdim;

 • Ubuntu
 • Mageia
 • Linux Mint
 • Zorin OS
 • MX Linux
 • Elementary OS
 • Pop!_OS
 • Fedora
 • Solus
 • Debian

Bunlar yeter ve artar bile, geri kalan tüm dağıtımların fişini çekerdim ve sadece genel paket sistemi koyardım, kendi paket sistemlerini yok ederdim. Dedim ya, biraz agresif davranmak zorundasın yoksa önüne gelen dağıtım yapmasına ve bugünki gibi olmazdı.

Yazılım Geliştirme & Tasarım Sorunları

Yazılım geliştirme ekipleri sadece belirli kitle tarafından yürütüldüğü için, çok fazla kaliteli olmuyor ve şu konuda deli gibi kafayı takmışlar vaziyettedirler, açık kaynak kodlu olmak zorundadır diye. Yâhu, senin derdin son kullanıcı olmak zorunda, aksi halde o yaptığın yazılımı kimse kullanmaz.

Yazılımı geliştirdin ve kurmak için programın istediği ek yazılımı indir ve onu derle. Sonra yazılımı indir derle. Ne saçma gereksiz bir iş, yap bir kurulum paketi indirip, kurayım. Zaman artık kolaylaştırma zamanıdır, kimse zorlaştırılan işleri sevmez ve grafiksel konusunda bazı yazılımlar halen 2000 yılından kalmadır, o yazılımı kullanmak işkenceden başka bir şey değil.

Grafiksel konuya mutlaka girmek istiyorum, bir yazılımı indirdin ve zor bela kurdun ve kullanacaksın ama o da ne? Grafik namına bir şey bulamadın, karşına CMD ekranından farksız çöp bir şey çıktı ve programı sildin. Arkasından yapımcısına sinirlenip, konu açarak şikayetini dile getirdin.

Adam Gibi Destek

Dağıtımı seçtin ve insanlara derdini anlattın ama yardım beklerken, ciğerin soldu ve dağıtımdan soğudun. Bir sorun yaşadığında insanların dertlerinin çözümünü yazılı olarak değilde, Youtube denen niğmete açık kaynaklı değil diye elinin tersiyle itmek ancak, küçük düşünen insanlar için olduğunu söylüyorum ve ekliyorum, o siteyi kullanmayanlar çok acı çeker demedi demeyin.

Bir diğer sorun ise, sorunu çözmek için yığınla kod yazıyoruz. Yâhu adam kod yazmak istese oturup, cmd ekranında işletim sistemi kullanır. Çıkın şu saçma kod alanından, bu sorunu çözen yazılım yüklesin ve sorunu çözünce o yazılımı silsin, üşenmeyin az. Bu üşengeçliğin cezasını sadece sen çekmezsin, bu Dünyaya girmek isteyen adamı net kaçırırsın.

Windows’la Dalga Geçmeleri

Gerçi bu resim biraz manidar oldu, neyse. Olaya geçeyim, linux forumlarında vakit geçirmiş birisiyim ve emin olun, o forumda her 5 konudan birisinde findows, windox vb. saçma sapan kelimeler kullanarak, akıllarınca Windows‘a dalga geçiyor kitleleri ve bunu yaptıklarından dolayı, dışarıdan bakan birisinin gözünde saçma olduğunu görür ve hatta bana kalsa boş iş.

Windows‘u rakip görmekte sorunum yok, elbette rakip iyi bir şeydir ama linux kullanarak matah bi’şey yapmadığın için, o sistemle dalga geçmek eline bir şey geçmez ama dalga geçmen sadece sana karşı antipati beslemekten öteye geçmez, onu bilmeni isterim.

Son

Toparlayacak olursam, linux kendini toparlamak istiyorsa bazı dayatmaların gelmesi şart, yoksa zamanla yok olmasını izlemek zorunda kalacak ve bugünlük benden bu kadar.

83 comments

  1. Önce şunu bahsetmek istiyorum
   GPL Lisansı Nedir?(Özgürlük)
   Özgürlük 0: Yazılımı sınırsız kullanma özgürlüğü.
   Özgürlük 1: Yazılımın çalışmasını inceleme ve değiştirme özgürlüğü.
   Özgürlük 2: Yazılımı sınırsız kopyalama ve dağıtma özgürlüğü.
   Özgürlük 3: Yazılımın değiştirilmiş ve güncellenmiş halini dağıtma özgürlüğü.

   Dağıtım sorunu dediğin zaten sorun değil onun özelliği.
   Tüm dağıtımların fişini çekerdim ve sadece genel paket sistemi koyardım demişsin!!!!!
   O zaman özgür olmaz ki :))

   Yazılım Geliştirme bir şey bahsetmek istiyorum.
   Netbeans, Eclipse, Code Blocks, Jet Brains firmasının(InteliJ IDEA,Pycharm, Rider(c#)) ideleri var.
   Atom, visual code, sublime text, geany … gibi editorleri var.

   İdelerde çoğunda gui var yoksa da eklentiyle kurabiliyorsun.

   Oyun yazmak istiyorum diyorsan. Destekleyen Oyun Motorları: Unreal Engine, Unity 3d , Godot, AppGame Studio … vs

   Yazılımları kalite değil demişsin. Mağazasındaki çeşitli geliştirilmiş yazılımlar var. Beğenmeyebilirsin ama yukarıda yazdıklarım çöp değil kesinlikle.

   Adam gibi destek olun yazısında altında
   Youtube denen niğmete açık kaynaklı değil diye elinin tersiyle itmek deyip youtube açık kaynaklı olmadığından kullanılmıyor demek istemişsin. Bu kanıya nerden vardın çok merak ediyorum? Şuraları bir incele!!!
   Linux Scoop
   https://www.youtube.com/user/linuxscoop

   Average Linux User
   https://www.youtube.com/channel/UCZiL6BoryLWxyapUuVYW27g

   Linus Tech Tips
   https://www.youtube.com/user/LinusTechTips

   Oyun karşılaştırması vidyosu
   https://www.youtube.com/watch?v=b0Jad3Gnp_U

   6 Reasons Why I Switched from Windows to Linux
   https://youtu.be/908BELWZBts

   Oyun oynamayı seviyorsan, tüm oyunları oynayacağım diyorsan windows 10 öneririm.
   Ancak bu da zamanla değişebilir.

   Linux gaming is BETTER than windows?
   https://www.youtube.com/watch?v=6T_-HMkgxt0

   Bu vidyoda herkesin muhakkak oynadığı CS GO oyununda karşılaştırması yapmış
   POP OS işletim sistemi Windowstan daha performanslı olduğunu göstermiş

   Retro Oyun Konsolunda(Atari oyunları) da linux çekirdekli işletim sistemi kullanılıyor.

   ve Daha bir sürü yerde kullanılıyor.

   ***Tam fiyasko ifadesi acımasız bir yorum olmuş gibi geldi bana***

 1. Yazdığın makale de sonuna kadar haklısın. Linuxcular ile tartışılmaya girilmez binbir türlü saçma gerçek dışı şey sunuyorlar ayrıca senin argümanlarını dikkate almıyorlar. Hele bir kesim var Arch’cı tayfa tam bir parazitler.

 2. Dünya’nın en dar görüşlü yazısı olmuş. Daha Linux’un çekirdek olduğunu, GNU’nun onu sisteme katıp GNU/Linux’u ortaya çıkardığını bile öğrenmemiş, bilgisizin tekisin. Windows’unu kullanabilirsin paşa paşa beğenemiyorsan, kimse sana “neden Windows kullanıyorsun?” demeyecek. Bit kadar bilginle boş yapmamanı öneririm, yanlış bilgilendirme yapıyorsun. Ayrıca o listeye eklemediğin bazı dağıtımlar ana tabandır, örneğin Red Hat veya Slackware. Daha fazla bilgi istiyorsan “Linux Distributions Timeline” araştırıp öyle bu yazıyı yazmanı öneririm. Farklılık her zaman için iyidir, insanların fikirlerini yansıtabileceği bir ortam lazım ve bunu kullanmak veya kullanmamak sana kalmış.

   1. Bende fazla dağıtım fazla iyi değildir katılıyorum bakınız Android fazla telefon olduğu için uygulamalar tam optimize olamıyor Apple ın 2 Gb ramli İPhone u androidin 4 GB ramli telefonlarını geçiyor ya altyapıları olan dağıtımları standartlar belirleyecek ona göre fazla dağıtım yapacaklar ya da dağıtıöların çoğunun fişini kesecekler

 3. Bomboş bir yazı yazmışsın. İnsan azıcık araştırır da yurt dışı sitelerinden öyle gelir. Dağıtım sayısının çok olması konusunda kafandan sallamışsın neden bu kadar çok dağıtım olduğunu bilmeden. Ayrıca 200li yıllardan kalma demişsin ancak pek çok component en aşağı 6 ayda bir “mass update” alıyor. Ve her bir mass update windows 10’un toplam güncellemelerinden daha az sürüyor. Ayrıca dalga geçmek ve laf dokundurmak da yok. Tema adı gerçek manada Windows 7 ve Windows XP diyerek seçilmiş sebebi ise yaşlı kullanıcılara ve eli Windows’a alışmışlara kolaylık sağlamak.

  Şu konuya apayrı bir paragraf yazmak istedim “Adam akıllı destek yok” iddiası. Sadece bir dağıtımdan gideceğim.
  RHEL Bugzillada günlük açılan issue (yardım bildirimi) sayısı 100’lerle ifade edilirken bu yardım bildirilerinin %90’ı döküman okumaktan acizler tarafından atılıyor. Buna rağmen en geç 36 saat içinde her bir yardım çağrısı çözümlenmiş oluyor. Bu çözümleme Microsoft yardım destek sayfasındaki gibi “ben bu konuşmayı kapatıyorum” ibaresi ile bitmiyor. Sorun çözülmüş oluyor.
  Diğer dağıtımları da hesaba katarsak IRC-help ve forumlar üzerinden tonla destek sağlanıyor. Ayrıca dökümantasyon konusunda da en sağlam proje GNU distrolarıdır. Piyasada toplamda 1 milyon sayfayı geçkin (İngilizce) basit bilgiler kılavuzları var. Daha geliştiriciler için açılan kılavuzları dahil etmedim farkında isen. Ayrıca her bir döküman 8 büyük dile çevriliyor ki bu diller arasında Türkçe de var.

  Yani öğrenmemek ayıp değil. Atıp tutup ben bunu biliyorum diyerek ahkam kesmek ayıp.

  Okuyup öğrenebilmeniz dileğiyle

     1. Linux un amacı zaten sadece son kullanıcıya odaklanıp diğerleri gibi satış yapmak değil neden bahsediyorsunuz ? Son kullanıcı son kullanıcı iyi güzel de, o distroların çoğu 5 yaşındaki veletler de kullansın diye yapılmıyor ve bu kadar çok distro olmasının sebebi de her birinin farklı alanda kullanılması. Adı işletim sistemi olunca, web de gezip youtube da video izleyip oyun oynamaktan başka bi işi olmayanlar için yapılmıyor o distro lar. Şu anda ayakta kalması bile mucize dediğiniz şey ise, Dünyadaki sunucuların çok büyük bir kısmını ayakta tutan şey bilginize. CMD gibi olan distro lar var doğrudur, onlar sen oyun oyna youtube da gez diye yapılmıyor bu nedenle onları bu yönlerinden dolayı aşağılamak yanlış bir harekettir. Ayrıca bu distroların içerisinde sadece spesifik bir iş için yapılanları ya da tek bir kuruluşta kullanılmak üzere yapılanları da var, dünyada bu şekilde pc lerinde kendi distrolarını kullanıp çok daha kontrollü bir sistem oturtan birçok hastane, şirket vs. var. Linux kullanan bir adam emin ol sadece youtube da gezip oyun oynayan bir insan değildir çoğunluk olarak, o mecra tam olarak bunun için değil çünkü.

 4. Daha önce de söyledim yine söyleyeceğim. Os fanboyluğu yapmaya gerek yok. Hepsinin farklı bir alanı var. Pentestleri dışında linux kullanamazsın zaten işine yaramaz.

 5. Merhaba, sizi tanıyorum. Özetlemem gerekirse :

  Şu an şirketler tarafından desteklenen, sunucu tarafında veya mesleklere ve bilimsel iş dallarına özel iş yükleri için kullanılan üç ana dağıtım var. Bunları Canonical Red Hat ve SUSE olarak sayabiliriz. Evet Debian da var dört eder ana akım. Başka var mı var ama şirketler yani örneğin Nvidia Microsoft Google da buna göre paket üretiyor. Liberal bir sistemde yaşadığımız için piyasaya yeni şirket giremez diye bir kural veya cezai yaptırım konamaz. Ancak bu işin liderleri saydığım şirketlerdir.

  Bir yazılım her ortamda çalışabilmelidir. Yani mobil masaüstü web gömülü sistem ve bunları destekleyen terminal arayüzü çeşitli sebeplerden gereklidir. Bu durum Ubuntu ve Windows telefon projelerini devam ettirseydi daha iyi anlaşılabilirdi. Gerçi deneysel amaçlı Windows telefon kullanılabilir veya Ubports ile de Ubuntu kullanılabilir. Terminal her sistemde vardır ve olmalıdır ama seçenek olarak ama entegre olarak.

  Son kullanıcı olmak herkesin olageldiği bir durum. Yani bir geliştirici de son kullanıcı olabilir detay vermek gerekirse bir kütüphaneyi kullanırken ilgili yazılımcı aslında bir son kullanıcıdır. Elbette az önce belirttiğim bir yazılım her platformda çalışmalıdır önerim gibi belgelendirme ve ücretli veya ücretsiz destek kanallarının çoook iyi planlanması ve bakımının yapılması gerekmektedir. Mesela ben bazı Red Hat makalelerinde 404 ile karşılaşıyorum veya Ubuntu mobil makaleleri konuları kapsamında Ubuntu SDK konusunda sıkıntı çekiyorum.

  Yine liberal bir bakış açısıyla baktığımızda kimse birşey yapmak zorunda değildir. Dolayısıyla kimse Windows Mac OS X BSD türevleri Haiku veya başka bir sistem kullanmak zorunda değil.

  Eleştiri listesi uzatılabilir ancak ben size çalışmalarınızda başarılar diler eleştirileriniz için de teşekkür ederim.

  Kendinize iyi bakın görüşmek üzere…

 6. Keşke bilginiz olan konularda yazı yazsaydınız. Özgür yazılımın ne olduğunu bile bilmeden GNU/Linux isletim sistemini sadece açık kaynak bir yazılım gibi ele alırsanız (ki bu 4 temel özgürlükten sadece 1. özgürlüğün ön koşulu) ceza kesilmeli, dağıtımlar sınırlanmalı gibi laflarla saçmalamanız da dolayısıyla çok normal.

     1. Bilmiyorum deme erdeminin nadir bulunmasinin azizligine ugradik. GNU/Linux uzerine bir yazi yazarken özgürlük aklindan cikabiliyorsa konuyu bilmiyorsun ve hatta bu konu uzerine konusacak kadar yetkin birisi degilsin demektir. “Free” gorunce aklina “beleş” disinda bir sey gelmedigine acik kaynagi vurgulamandan emin oldum. Cunku “açık kaynak kodlu olmak zorundadır” demissin ancak o “özgür yazılım olmak zorundadır”.

      Yazdigin yazi bilgi kirliliginden baska bir sey degil, argumanlar yanlis/yersiz veya yetersiz. Teknik bir konuyu son kullanici olarak bile ele alsan konuyla ilgili dogru yazabilmen icin ön arastirma yapman gerekli.

 7. Arkadaş senin açık kaynaktan özgürlükten haberin yok heralde
  Böyle aptalca bir yazı yazmışsın
  Linuxta isteyen istediğini yapabilir 100de distro çıkar 1000de
  Sen gelmiş burda aptal microsoft zihniyetinle yazı yazmışsın
  Önce git bi zihniyetini düzelt sonra gel laf yap burda

  1. Bilmiyorum deme erdeminin nadir bulunmasinin azizligine ugradik. GNU/Linux uzerine bir yazi yazarken özgürlük aklindan cikabiliyorsa konuyu bilmiyorsun ve hatta bu konu uzerine konusacak kadar yetkin birisi degilsin demektir. “Free” gorunce aklina “beleş” disinda bir sey gelmedigine acik kaynagi vurgulamandan emin oldum. Cunku “açık kaynak kodlu olmak zorundadır” demissin ancak o “özgür yazılım olmak zorundadır”.

   Yazdigin yazi bilgi kirliliginden baska bir sey degil, argumanlar yanlis/yersiz veya yetersiz. Teknik bir konuyu son kullanici olarak bile ele alsan konuyla ilgili dogru yazabilmen icin ön arastirma yapman gerekli.

    1. bilmeyip konuşan birine neden saygı duysun ki? hem bilmeyip hem de saygı beklemek gerçekten saygıyı hak etmeyen bir davranış

 8. Başka hiçbir ülkede göremeyeceğiniz işletim sistemi fanatikliğinin bir farklı ürünü olmuş. İçi boş, araştırılmadan yazılmış gereksiz bir yazı. Detaylara çok fazla girmeyeceğim çünkü birçok arkadaş çok güzel cevaplar vermiş. linuxfoundation.org adresinden vakıf üyelerine bakarsan Linux ve açık kaynağın arkasında Microsoft, IBM, Google, Intel, Oracle, Tencent, Sony gibi büyük teknoloji firmalarının olduğunu görebilirsin.

 9. Linux’u sen hiç anlamamışsın. Sen bir yazılım kullanıyorsun değil mi? O yazılım senin istediğin bir fonksiyonla çalışmıyor yada yazılımın yaptığı bir davranış hoşuna gitmiyor. Bunu yazılımın forumlarında veya destek sayfalarında, IRC, Discord gibi anlık mesajlaşma gruplarında dile getiriyorsun ama KİMSEDEN bir çözüm gelmiyor. Geliştirici de “Bu benim yazılımım ve bu şekilde davranmasını uygun görüyorum. Sen neden bahsettiğini bilmiyorsun” diyor. Adamlar ne diyor biliyor musun? AL YAZILIMINI BAŞINA ÇAL! diye tepkiyi veriyor ve diyelim bu düşünceyi paylaşan 5 kişi beraber bu projeyi çatallıyor. Bu ne demek biliyor musun? Proje ile istediklerini yapabilirler. Sonra diyorlar ki, “biz bunu yaptık ve bu yazılımın böyle olması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu isteyen istediği gibi kullanabilir. Ücret talep etmiyoruz.” Şimdi bu mu olumsuzluk?

  Eğer yukarıda bahsettiğim etikler olmasaydı GNU/Linux ekosistemi şu anki bulunduğu yerde olamazdı. Dağıtımların bir çoğu da bu şekilde çatallama yada sıfırdan yazma yoluyla doğdu. Bu nasıl bir avantaj doğurdu peki? Güncel yazılım mı kullanmak istiyorsun? Yuvarlanan sürüm dağıtımlar veya Fedora gibi güncel yazılımı depolarında bulunduran dağıtımları kullanabilirsin. Eğer eski ama çok kararlı yazılımlar mı kullanmak istiyorsun? Debian yada Slackware gibi yazılımlar. Bu seçim hakkı yazılımın farklı ortam ve ihtiyaçlara göre kararlılığını ve fonksiyonelliğini etkiler. Red Hat Linux misal bugün NASA uzay istasyonlarında, deniz altı sistemlerinde, uydu sistemleri, hava yolu sistemleri gibi kesinlikle hata kabul etmeyecek ortamlarda kullanılırken Manjaro oyuncu bilgisayarlarında kullanılıyor. İkisinin de diğerinin yerine kullanılması ideal olmaz. Aynı şeyi Windows 10 güncellemeleri için söyleyemiyorum. GNU/Linux dağıtımlarında bir şeyler ters gittiyse muhtemelen suçlu sensin. Çünkü sudo komutu senin elinde.

  Siyah ekrana gelince: CMD’ye benzettiğin o ekran GNU/Linux dağıtımlarının en güzel yerleridir. Orayı kullanmayı bir kere öğrendiysen daha grafik arayüz aramıyorsun zaten. Grafik arayüz gerektiren bir programsa zaten bu arayüze sahiptir. Hani GTK ve QT konusuna girseydin diyeceğim ki adam haklı. Bu ikisinin bir çatıda toplanması yada birbirini tam olarak destekler hale gelmesi gerekiyor. Eğer ki Linux ile ilgili bir şeyi eleştireceksen buraları eleştirmeni öneririm.

  Eklemek istediğim bir başka nokta da, terminal (CMD dediğin ekran) yada bizim deyişle BASH kullanmayı öğrnemek söylediğin kadar zor bir şey değil. Öte yandan bu ekranı kullanmak zorunda da değilsin normal şartlar altında. Çok spesifik bir şey yapman gerek ve dağıtımının bu spesifik şeye desteğinin olmaması gerek ki derine inmen gereksin. Ubuntu yada Fedora gibi tabanları kullanan dağıtımlarda çok kullanmanın gerekmemesi gerekiyor.

  Son kullanıcı olayına gelince, son kullanıcı elindeki bilgisayarda bir kaç kez ileri tuşuna basıp program bile kuramıyor. Onlardan BASH öğrenmesini kimse beklemiyor. Onlara kolay bir arayüz vereceksin, bir tane internet tarayıcısı, dosya yöneticisi, Libreoffice ve medya oynatıcısı vereceksin. Bu saydıklarım o kişinin bilgisayar ihtiyaçlarını %99 oranında karşılar zaten. Oyuncular için Steam ve PlayOnLinux ve bir sürü tutorial var zaten Youtube gibi platformlarda.

  Listene gelince:
  Ubuntu*
  Mageia
  Linux Mint*
  Zorin OS*
  MX Linux
  Elementary OS*
  Pop!_OS*
  Fedora
  Solus
  Debian

  Yanına yıldız koyduklarımın hepsi Ubuntu tabanlı. Solus yarım yamalak bırakılmış bir proje. MX Linux’u hadi kabul edebiliriz çünkü Debian’ın kurulum ve ayarlama kısmını kullanıcı üstünden alıyor. Mageia? Şu an ölü proje desem yeridir Mandrake’in torunları için. Neredeyse kimse kullanmıyor. Dağıtımları biraz daha kurcalamanı ve kökenlerini öğrenmeni öneririm.

  Lafı toparlamak gerekirse bu söylediklerin yapılsaydı Linux’u ne kullanıcılar, ne de bu kadar şirket kullanmazdı.

   1. O zaman niye on dağıtım kalsın diye birbirinin çatallaması dağıtımları listeliyorsun? Ubuntu ve MXLinux Debian’ın çatallaması; Mageia, Solus ve Fedora dışındakiler de Ubuntu çatallaması. Bari şöyle Arch, OpenSUSE, Slackware, Gentoo gibi Linux tarihinde önemli yeri olan dağıtımları listeleseydin de millet dağıtım görseydi.

 10. Bu söylediğin sınırlamalar getirilseydi kimse GNU/Linux’u geliştirmezdi. Bizim tarafta şirketler de mali kar amaçlı çorbaya tuz katıyorlar ama katkıda bulunanların çoğunluğu bireysel ve gönüllü olarak çalışan, genelde ücret almayan kişiler. Zaten hayır için bir şeyler geliştiren insanların yapacağı hayrı şöyle yada böyle yapamazsın dersen hiç kimse bir şey geliştirmez. Bu da zamanlar şirketlerin de ellerini çekmeleriyle sonlanır. Kısacası yazı Steve Ballmer’ın GNU/Linux’u nasıl sabote edebiliriz planı gibi olmuş 😀

  Linux kullanıcılarının Windows’u sevmemelerinin sebebi bu adamdı. Araştırabilirsin. Linux kullanıcıları kanserdir. Bu insanlar toplumdan dışlanmalı demişti zamanında. Bugün bile Linux kullanıcıları, Microsoft’un kırdığı her potta bu yüzden atlıyor. Ayrıca Microsoft’un son zamanlardaki Linux’a aşığız tavırları kendi iş politikaları olan Embrace, extend, and extinguish taktiklerine bağlıyor kullanıcılar. Ben kendi şahsım adına endişem var mı? Linux bir şirket yada bir kişi değil. Milyonlarca kullanıcısı ve geliştiricisi var. Bu sisteme zarar vermek bir şirketin yapabileceği bir iş değil.

  BEN BİR FEDORA KULLANICISIYIM. Peki Windows 10’dan nefret ediyor muyum? Bazı insanlar fanatikliği çok sever. Bunu hayatlarının her alanında gösterirler ve anlaşması güç insanlardır. Ben Fedora kullanıyorum çünkü kullandığım diğer sistemlerin hiçbiri onun kadar iyi çalışmadı. Bunu Macbook sahibi birisi olarak söylüyorum (O donanımda da Fedora kullanıyorum). Windows 10’u genelde oyun yada Office 365 için kullanıyorum. Ben işi en iyi ne yaparsa onu kullanırım.

 11. Öncelikle linux kernel, GNU/Linux ise dağıtımdır.

  GNU/Linux, Windows’tan daha güvenli ve stabildir. (Bence)

  O yüzden Fedora veya Ubuntu tavsiyemdir.

  Tabi bu kullanıcıya bağlı bir durumdur. Linux’ta çoğu komutu/scripti incelemeden root ile çalıştırırsanız ha windows kullanmışsınız, ha GNU/Linux !

  Bazı uygulamalar genellikle windows baz alınarak yapıldığı için millet windows kullanıyor diye düşünüyorum. GNU/Linux’u düşünmeyen geliştiriciler yüzünden. Yoksa millet neden güvenlik açığı hassafha olan bi os kullansın ki?

  Ayrıca listemsi şeyde neden taban dağıtım olan ArchLinux yok anlamış değilim. Taban dağıtımı yok görmeniz çok saçma.

  Ubuntu – Mint – Debian aynı tabanı kullanıyor, Biliyormusunuz bilmem

  Bu yazıyı linuxu tecrübe etmediniz varsayarak yazdığınızı düşünüyorum..

  İyi günler …

     1. Hocam bal gibi saçmalıyorsun. Bir konuda hak veriyorum. Aşırı fazla son kullanıcı dağıtımı var ve bu gerçekten can sıkıcı hale gelebiliyor. Ama son kullanıcı dağıtımlarının çoğunun tabanları farklı mesela manjaro arch based bir son kullanıcı dağıtımı. Mint ise ubuntu tabanlı. Ubuntu ise debian tabanlı. Aynı matruşka bebekler gibi birinin içinden biri çıkıyor. Lütfen linux’a karşı anlayışlı olun. Tavsiyem linux’u ve özgür yazılımı araştırın.

   1. Normal insanın CMD den farksız dediğin işletim sisteminde işi ne peki ? Hiçbir halt anlamıyorsa gider Windows kullanır bu kadar basit, yani bu konuyu neden bu kadar zorluyorsunuz çözebilmiş değilim. “Hacettepe çok kötü bir üniversite oradaki derslerden hiçbirşey anlamıyorum ama Ordu daki bilmem ney üniversitesi çok iyi oradaki herşeyi anlıyorum” demek gibi birşey bu. Herkes kendi anladığına, kendi işini görene, diğerine çamur atmaya gerek yok.

 12. Yazan kişinin ne kadar boş bi bilgiyle yazdığı çok belli. Windows kullanmaya devam edebilirsin , kimse seni windows kullandığın için yargılamaz

 13. Komikmiş, hangi skeçten alıntı ki bu? Yorum yapmaya değmez ama bende geyiğe katılayım dedim. Öncelikle android telefonlardan tutun tvlere buzdolaplarına kadar linux ile çalışan cihazlardan birini görmemiş olduğunuzu düşünelim, Windows’u geliştirmek için Microsoft’un linux teknolojilerini kullandığından hatta bunun için linuxun en büyük yatırımcısının Microsoft olduğundan da haberiniz yok, hatta görünüm olarak da Windows ve macOS da olmayan özellikleri barındırdığından da (gerçek 3D masaüstü gibi mesela, Windows çakmasını bile yapamamıştı) haberiniz yok, diyelimki geliştiriciler için barındırdığı harika uygulama zenginliğinden ve destek için mükemmel toplulukları olduğundan da haberiniz yok. Hatta bunları öğrenecek teknolojileri kullanmayı kaynakları okuyacak Türkçe veya İngilizce dil bilginiz de yok. (Gerçi o kadar gitmeyelim üç beş cümle kurup bir şeyler yazmışsınız. ) yinede yok diyelim. Biride size anlatmadı diyelim. Bari konudan bahsedeceksiniz başta biraz okuma yapsaydınız diyeceğim ama sanırım sizin tek amacınız bizi biraz güldürmekti 🙂 Allah iyiliğinizi versin 🙂

 14. Tekrar Merhaba!

  İlk olarak kendimi tanıtmakta yarar görüyorum. Ben İktisat okudum, bilgisayar kurslarına giderek bilgisayar öğrenmeye başladım paralelinde bir çağrı merkezinde önce yazılım sonra da donanım desteği vermeye çalıştım. Şimdi kendi işim var. Yine de çağrı merkezi alışkanlığı olarak birisi memnun olmadığında veya isyan bayrağı çektiğinde denmesi gereken “Anlıyorum” olmalıdır. Bunun için çağrı merkezi çalışanı olmak şart değil bu olması gereken bir üslup.

  Konumuza gelince yani sizin yazınıza gelince:

  Yazınız biraz değil epey sohbet havasında yazılmış bir yazı. İyi niyet kötü niyet tartışmasına giremeyiz çünkü varsayılan olarak kimseyi suçlu veya kötü niyetli ilan etmeye ASLA hakkımız yoktur.

  Biraz daha derine indiğimizde konuların standart “eleştiriler” olduğunu görebiliriz. Yani kafam karışık ne kullanacağım, nasıl destek alacağım, nasıl yazılım üreteceğim ve benzeri sorular genel olarak “newbie” yani yeni başlayan kişilerin sorduğu sorulardır. Sorun değil ben de kendimi üzerinden 50 sene geçse bile newbie olarak görebilirim. Dünya hızlı dönüyor. Konular giderek karmaşıklaşıyor ve tek kişinin taşıyabileceği yük olmaktan çıkıyor.

  İşte Özgür Yazılım, Donanım, Bilim, Kültür ve genel olarak Özgür Bilgi burada devreye giriyor. Birisi veya bir kurum projeyi başlatır. Eğer yarım kalırsa proje sahibinin şirketi batarsa ve başka sebeplerden proje yarım kalırsa bir başkası veya bir başka kurum projeyi kalınan yerden devam ettirir. GPL ve Copyleft anlayışı bunu garanti etmek üzerine kuruludur. Bilgi kişiden ve kurumdan bağımsız sürekli kamuya ait olmalıdır ki daha önce de belirttiğim gibi piyasaya yeni girişimciler girebilsin. Eğer “izin veren(permissive)” lisanslar ile devam edilseydi bugünkü topluluk( kişi ve kurumlar) oluşmayacak ayrıca sürekli bir kişi veya kuruma bağımlı olacaktık. Bu çoğulculuğu Copyleft sağlamaktadır. Çoğulculuk ve özgürlük iyidir. Yine tekrarlarsam kimse GNU veya Linux kullanmak zorunda değil.

  Windows ve Ubuntu örneklerinden gidersek görüldüğü gibi şirketler projelerini bir sebepten yarıda bırakabiliyorlar. Olan kullanıcıya, geliştiriciye ve tüm ekosistemde yer alan teknoloji kullanıcılarına oluyor.

  Şahsi fikrim kendime ait mülki altyapımı tamamen Coreboot Linux Libre ( içinde sahipli/özel mülk yazılım bulunmayan Linux kerneli) ve %100 özgür bir GNU dağıtımı üzerine kurmak. Böylece oluşacak durum : Kimse bana muhtaç değil ben de kimseye muhtaç değilim. oluyor.

  Daha da konuşabiliriz. Ancak herkesin kendine göre bir anlayışı, yaşam tarzı kendini huzurlu hisettiği bir konfor alanı var. Ben genel olarak o konfor alanının dışına çıkanlardan olmaya çalışıyorum. Son kullanıcı, geliştirici veya sistem yöneticisi her sistemde aynı. Sorunlar aynı, şikayetler aynı bağırış çağırış aynı …

  Önemli olan risk alıp yeni şeyleri denemek. Bugün “deneysel” bir dağıtım kullanıyorum. Normalde ben de örneğin Ubuntu kullanıp kendimi büyük yapının bir parçası sayıp topluluğa ait olma hissimi tatmin edebilirdim. Ama bilgisayarın nasıl çalıştığını anlamak ve sistemden şirketten kişiden bağımsız olmak adına kendim AR-GE yapıyorum arkadaşlarımla birlikte.

  Bugün elimde saydıklarım var yarın belki çok daha sistematik ve kaliteli olan bir yazılım ve donanım elde edeceğim elde edeceğiz. Benim için önemli olan Özgürlük. Düşüncelerinizi de bu Özgürlük sebebiyle yukarıdan bakar aşağılar gibi küçüksemiyorum. Herkes bir yerden geliyor bir yere gidiyor. Ben de ilk bilgisayar aldığımda kısa aralıklarla bilgisayarcının yanından ayrılmıyordum. Bunlar olağan şeyler.

  Selam ve sevgiler, 19 Temmuz 2020 İstanbul

 15. Linux işletim sistemlerinin desktop üzerindeki pazar payının neden bu durumda olduğuna dair en güzel açıklamayı Linus Torvalds yapmış olsa gerek:
  https://www.youtube.com/watch?v=e8oeN9AF4G8

  Masa üstü bilgisayarlarda Linux işletim sisteminin ne kadar ileri gidebileceğini öngörmek zor olsa da , Windows gibi belirli bir alanda profösyönel bir firmayı geçemeyeceklerini söyleyebilirim (ki windows telefon pazarında diğer rakiplerini geçememiştir) ancak Linux sadece bu mudur? IoT çağı gelirken artacak cihaz sayısında kullanılacak sistemler Linux olacak, pazarda sunucu olarak Linux işletim sistemleri güvenilir durumda ve pazar payının lideri.

  Linux dediğinizde ne anlıyorsunuz? Güç tuşuna bastığınızda oyun oynamanızı sağlayacak süper bir bilgisayar mı hayal ettiniz? Linux nedir?

 16. İşte Linux zaten herkes tarafından biliniyor çünkü genel olarak insanlar Android telefon kullanıyormu evet . Tablet kullanıyormu evet . Ozaman herkes Linux u kullanıyor (Farkında veya Değil ) . Birde Linux çekirdek olduğuna ve Windows ta bile artık Linux Çekirdeğinde bazı yerlerde yararlandığına göre. Kavga etmenin gereği yok. Kaldıki bilgisayar meraklısı biri araştırır öğrenir sadece biri internet sitesinde dolaşan bir adamın zaten bilgisayarı kullanım amacı belli alışıla gelmiş sistemini kullanmaya devam eder.

 17. Sen baya zekisin ha. Açık kaynak yazılımın dağıtımlarına karışmak falan. Sadece bilgisayarında kullandığın bir OS değil bu. Şu an bu dandik siteyi %99.9 uptime ile sorunsuz çalıştıran yazılım da Linux.

 18. 1- Linux kurmak Windows kurmaktan daha kolaydır.
  2- Windows’u da belli ki sadece oyun oynamak için kullanıyorsunuz aksi halde Windows’da yazılımış saçma sapan programları görürdünüz.
  3- Çok fazla dağıtım olması size bir çok anlamda farklı seçenekler sunuyor bundan şikayet etmek tamamen saçmalık zaten.
  4- Çoğu dağıtımın mağazası var, mağazaya girip kura basmayı beceremiyorsanız bu programın zor bela kurulduğunu değil sizin ön yargıdan ölmek üzere olduğunuzu gösterir.
  5- Linux’e desteği zayıf demek zaten körüm ben demektir. Windows’da ne desteği var çok merak ettim.
  6-Özgürlük, açık kaynak vb nedir biraz araştırın, bu felsefenin amacını biraz öğrenin böyle hiç bir şey bilemeden belli dayatmalar gelmelidir diyerek zaten asıl boş olanın ne olduğunu gösteriyorsunuz.
  Yani özetle: BElli ki Linux’ü bir haftadan fazla kullanmayıp sadece ilgi çekeyim diye bir yazı hazırlamışsınız. Başarılı da olmuşsunuz yorumların fazlalığından görüleceği kadarı ile. Sizin derdiniz Linux’le değil okunmakla. En fazla okunan ve yorum alan yazılarınızdan birinin de bu olduğunu görünce anlıyoruz ki bom boş bir adamım ne araştırma yapmayı biliyorum ne doğru dürüst karşılaştırma yazısı yazabiliyorum diyip böyle bir yazı yazmışsınız. Kendi amacınızda başarılı da olmuşsunuz 🙂

   1. Düşüncelerinizi bir şeyi kötüleyerek hiç bir dayanağı olmadan ifade edemezsiniz. Bir şeyi kötülüyorsanız eğer bir zahmet araştırma yapmak da zorundasınız. Düşüncenin oluşması için önce düşünmek gerek ama görüyorum ki sizin bu aşamada eksikleriniz var.

 19. Son kullanıcılar için distrolar var. bakınız linux mint. Ve dediğiniz binbir türlü olaylar donanım desteğinin sıkıntılığından. Çünkü nvidia denen aptal şirket hala linux kullanıcılarını yok sayıyor. Bakınız optimus teknolojisinin linux’ta ne kadar aptal çalıştığına. Sorun linux’ta değil sizin kullandığınız donanımda. Saygılarımla.

  1. kusura bakmayın bir yerde hata yaptım. sizin kullandığınız donanım demek istememiştim. İnsanların donanımları bazen sorun çıkartabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir