Kurucumuz Olan Ayhan Gazi Gülcü Kimdir?

78 / 100

Bugün sana kendimi anlatacağım, bu yazıda tamamen kendi hayatımı öğreneceksin.

Küçüklüğüm

Öncelikle kişisel klasik bilgilerimden bahsederek yazıya başlayayım, ben Ayhan Gazi Gülcü Japonca olarak yazacak olursam, アイハン・ガジ・グルク elde ediyorum. 15 Ağustos 1994 doğumlu ve y kuşağına denk olan bir ortopedik engellisine sahip olarak dünyaya geldim ve küçüklüğüm çok yaramazlıkla geçse bile ailem tarafından, büyük ilgiyle büyütüldüm.

Şimdi ise, biraz oyun geçmişimden bahsedeyim. Oyuncu olarak ilk kullandığım oyun konsolum ise Micro Genius olarak başladı ve o oyun konsolunda en çok Super Mario Brothers ve Hudson’s Adventure Island 3 oynadım, o dönemlerde yaşımı yanlış hatırlamıyorsam 6 – 7 olması lazım. İleri yaşlarımda Almanyadaki akrabalar, bize Sony Play-Station 1 aldılar ve onda da çok oyun oynadım ama ne oynadığımı hiç hatırlamıyorum ama az çok hatırladığım kadarıyla f-1 yarış oyunu veya kaykay oyunu oynardım.

İlk bilgisayarım sanırsam Windows XP idi ve hala en sevdiğim sistemdir XP. Bu sistemi aldıklarında yaklaşık 12 – 13 yaşlarındaydım, y kuşağı iyi bilir. Bilgisayarı derslerde yardımcı olsun diye aldırmıştım ve tabii ki, daha çok oyun oynamaya başladım. O dönemlerde okulada gidiyordum. Okulumu Hikmet Yedekçioğlu İ.Ö.O.‘nda tembel teneke olarak okudum, ilköğretimi gördüğüm senelerde yani 14 – 15 yaşlarında Televizyona çıktım. Tabii ki, bu televizyon maceram azıcık değil, tamam dürüst olayım tamamen fiyaskoydu. Televizyondaki açıklamalarım genellikle yalandı, yani çok kitap okurdum, bilgisayarı kullanırdım (oyun oynardım), dersime çalışırdım vb. gibi lanse edildim ve karnemi gören TV muhabiri birkez konuştuktan sonra, bir daha beni göremediler. Lise dönemimde çok ahım şahım bi’şey olmadı ve o maceram ise, bir senelik olarak sürdü.

Ergenliğim

Y kuşağındaki her ergen gibi, bende rap dinlerdim diyemiyorum ve şuan bile dinliyorum. O zamanlar genellikle dinlediğim rapçiler Sagopa Kajmer, Kolera, Mozole Mirach, Şanışer, Bela, Beta, Ceza, Canfeza vb.’ni dinlerdim ama üstü çizik olanları dinlediğim için kendime kızgınım. Rap dışında popta dinlerdim ama günümüzde bile dinliyorum, genellikle o zamanlarda olan şarkıcı ve grupları Grup Hepsi, 4 Yüz, maNGa, Gülşen, Hande Yener, Rafet El Roman vb. gibi şarkıcılar vardı ve bazıları günümüzde çok ses getirmese bile, işlerini icra etmektedirler.

Site açma merakım vardı, o zamanlarda gorikezella.com sitesi var idi. Siteyi merak ediyorsan web.archive.org sitesinde gezebilirsin. O dönemlerde, deli gibi rap sözleri yazardım ve bu rap sözleri o sitede paylaşırdım. Bu sayede, yedeklemiş oldum ama site işi hiç iyi gitmedi, habire altyapı değiştirdim ve sonra 1 yıl içinde kapandı.

O dönemlerde çok fazla işlere merak saldım ve bu sayede iyi ve kötü arkadaşlarım oldu, bazılarıyla hala konuşuyorum. Daha sonraki site maceram ise daha fiyaskoydu, bir domain DMCA’ya kurban gitti. Bu domaini yazarsam beni yaşatmazlar, o yüzden riske girmeyeceğim. Diğer site ise daha kısa sürdü, o sitenin yedeği var ve domainiyse, www.ichinosestudios.com idi ve o günden sonra oyun yapmaya merak saldım. Oyun yapmayı öğrenmek için GDevelop4 sürümünü kullanarak Mini Adventure ve Labirent Kraliçesi oyunlarını yaptım, bu sayede istediğim işi öğrendim ve ona abanmaya çalıştım.

Şarkı söyleme maceramda oldu. Yanlış hatırlamıyorsam 4 şarkı söyledim. 3 rap, 1 pop ve 1 vocaloid cover idi. İlk şarkıysa, Guruku-senpai adı altında Öfke şarkısıydı, şarkıyı bulamadım nette eğer, bulursan bana da atabilirsin ama en azından sözleri bu sitede var. Diğer rapim ise Her şey Ortada söylediğimi hatırlıyorum ama sözleri nette var ve bağlantıdaki siteden okuyabilirsin. 3. şarkı ise bir pop Aşk Beni Aşar şarkısı vardı ama onu dinlemen mümkün değil, diğer şarkılardaki gibi sözlerini okuyabilirsin, okumak için buraya bas. O dönemdeki son şarkım ise, Ateşin Gücü adı altında seslendirip, yayımladığım Eğirme Şarkısı var en azından bunu dinleyebilirsin.

Rijitsu Dönemi

İlk olarak kurduğum grup ise Rijitsu idi ve bu resmen fiyaskoydu, bu oyun işine tamamen girmeme sağladığı için, çok kızgın değilim ama o insanları çözemediğim için hala o kişilerle yarım kalan bir hesabım var, tamamen kendi başıma engellediğim için değil. İlk ciddi olay, www.rijitsu.com domaini 2. yılında elimden kaybetmiştim ve o zamanlar çok daha toydum ama dersimi almıştım. Domaini kaybetmem sadece, kendi şımarıklığım resmen, adama demediğimi bırakmamıştım ve ceza olarak 6 ay boyunca www.rijitsu.net‘i almıştım (yine sponsorlukla) ama site sürekli yine değişiyordu ama bu sefer biraz fazla oyun ürettim. Bu oyunlar ise, buradakiler sıraya göre değil, hatırlamaya göre yazdım. II VS. III (nette yok), Bomber Q (proto: Bomb Humanity), Mini Adventure Remix, Labyrinth of Princess Remix, Space Ship Andromeda, Kahve ve Çekirdekler, Zeko’s Adventure (yayımlanmadı), Twin Brothers (yayımlanmadı), Masao no Bouken (proto: Masao-kun Adventure) oyunlarını yaptım. O dönemlerde Construct 2 lisansını bir firma tarafından bana özel alındı ve o zamanlardan beri kullanıyorum.

Onun dışında hikaye yazmaya çalıştım ama çok fazla ileriye gidemedim yine de güzel serilerdi, nette aramayın boşa onları bulamazsın. Adlarıysa: Pandora Poisa Kasaimura, Poison of the Life ve adını hatırlayamadım seri vardı ve o seri çok kısa sürdü. Son dönemlerinde Masao no Bouken‘i geliştiriyordum ama firmayı kapattığım için, oyunu erteledim.

Hemoloya Games Dönemi

Yeniden bir başlangıç yapmaya karar verdim ve eski arkadaşlar yerine yeni arkadaşlarla anlaşma yaparak, oyun ekibini kurdum. Bu ekip sayesinde iyi işler imzalar atmaya çalıştım ve bu sayede oyun yapmaya daha fazla ısındım. İlk yayımladığımız oyun ise, Acımasız Kutu Oyunu idi. O oyun tamamen kötü oldu ama en azından, ismini duyurmam için bunu yapmam şart idi, o yüzden ilk oyunu çok değerli saymıyorum. Son dönemlerde yayımladığım oyun ise Rijitsu döneminde yaptığım ama rafa kaldırdığım oyunun demosunu tamamlayıp, insanlara sunduğum Masao no Bouken‘di ve dün güncellemesini yaptığım bir oyun daha var, bu oyunun adıysa Real Balloon! idi.

Bu oyunlar dışında yine bir senaryo yazmaya çalışıyorum, bu senaryoyu çoğu kişi biliyor ve adıysa Dream Field‘tir. Onun dışında çok ağırlıklı uğraşmadığım işler var, onlar ise Dream Field PHP ve Matsumaru Eria‘dır. Son dönemlerde çok fazla projelere ağırlık veremiyorum, çünkü ev dolu oluyor ve sadece oyunlarla uğraşmakla yetiniyorum.

Artı Yanlarım

  • İstediğimi almadan bırakmam,
  • Projeleri yapmayı seviyorum,
  • Şarkı dinlemeye bayılıyorum,

Eksi Yanlarım

  • Keçi inadım var,
  • Laftan anlamam,
  • Çok fazla sessizim,

Son

Bu yazıyı okuman 9 dakika sürecek ama yazması nereden baksan 30+ dakika fazla sürdüğünü söylemem mümkün ama bugünlük benden bu kadar. Okuduğun için teşekkür ederim.

Not: Projenin kaynağını isteyen olursa veriyorum.

6 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir