Kanata no Astra

63 / 100

Bugün sana, uzayda geçen bir animeyi tanıtacağım ve bu animeyi tanıtırken bayağı spoiler vereceğim, bu seriyi sevdiğimi söylemeden edemeyeceğim diyerek girişi bitireceğim.

Genel

Kanata no Astra serisi aslında 彼方のアストラ ve Astra Lost in Space olarakta bilinir ve yapımcılarıysa AT-X, Docomo Anime Store, Kadokawa Media House, Kadokawa, Shueisha şeklindedir. Bu seriyi yapan yapımcıları çokmuş, şimdi fark ettim ve serinin yayım yılı 03 Temmuz 2019 ve serinin son bölümün tarihiyse 18 Eylül 2019’dur. Seri tek sezon olup, toplam 12 bölüm sürüyor.

Serinin ana hikayesi “Yıl 2061. Uzay yolculuğu gelişmiş ve ticari olarak yapılabilmektedir. Caird Lisesi gezegen kampına düzenlemektedir. Kamp sırasında 5B sınıfı kamp yerine ulaştığında gizemli bir ışık huzmesi 9 öğrenciyi 5012 ışık yılı uzağa savurur. Bu öğrenciler yakınlarında eski, insansız bir uzay aracı bulur. Öğrenciler güçlü olmalı, sınırlı kaynaklarını yönetebilmeli, sonsuz karanlıkta bir arada kalmalıdır. Ancak böylece Astra’ya tehlikeli ve yavaş dönüş yolculuğu süresince hayatta kalabileceklerdir.”

İşleniş

İlk bölümden ve son bölüme kadar olan olaylar gerçekten çok iyiydi, asla boşa bölüm harcanması yapılmamıştır. Tüm olaylar gerçekten iyi işlenmişti ve bu yüzden rahatça oturup, izlemeni öneriyorum. Geleyim aklımda kalan olaylarına, daha ilk bölümde solucan deliğine girmeleri ve tüm öğrenciler uzayın derinliklerine gönderilmesiyle herkes şok olur. Kanata herkesi kendine gitirir ve oradaki tüm insanları kurtarır.

Aklımda kalan olaylardan bazılarıysa, Zehirlenen herkesi, Yun Hua’nın sesiyle herkese güç vermesiydi. Son bölümlerde bu ekipteki herkesin klon olduğunu ve aslında seri 2161 yılında geçmelerini öğrendiler. Bunu ortaya çıkardıklarında 7 orijinal tutuklandı. Bu orijinal ve klon meselesi nedir dersen, ana karakterlerin hepsinin, kendi bedenleri ve vucüt yapısından baz alınarak yapılmasıdır. Bir de astronot meselesi var, bu astronotun kafası başta karışmış olsa da, zamanla ekibe ısınır ve olayları daha da açıklar. Şimdi aklıma geldi, Charce’ın kötü olduğunu ortaya çıkardıktan sonra Charce, solucan deliliği açar ve Kanata deli gibi sıçarar ve bu saçmalığa son verir ama kolunu dirseğe kasar kaybeder.

Grafikler, Müzikler & Sesler

Serinin çizimleri insanın içini ısıtacak cinsten olduğunu söylemek istiyorum ve karakter, yer alanların, geminin tasarımları gerçekten iyi ölçüp, düşünülerek tasarlanmıştır. Düşmanların ve gezegenlerin tasarımları çok iyi yapılmıştır. Serinin renk şeması cidden göze güzel görünüyor ve göz yormamaktadır.

Serinin sesleri gayet güzel ve çalınan açılış ve kapanış müzikleri hariç hepsi güzeldi ama açılış güzel olmamasına rağmen o müziği çok duyamıyorduk, sanırsam zamandan kaybetmek istemedikleri için böyle yaptıklarını düşünüyorum.

Son

Bir yanım keşke seri biraz daha sürseydi diyorken, bir yanımda uzadıkça saçmalayacağını söylüyor ama yinede izlemeye değer. Şimdilik benden bu kadar.

Puan: 9.5/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir