Hudson’s Adventure Island Tanıtım

62 / 100

Eski oyunlardan tanıtmaya devam ediyorum ve bugün ki incelemesini yapacağım oyun ise Hudson’s Adventure Island‘tır. Oyunu tanıtmaya geçiyorum ve umarım bu oyunu sana sevdirebilirim.

Genel

Bu oyunun aslında 3 farklı diğer adları var. Bunlar ise, Takahashi Meijin no Bouken Shima, Islander ve Adventure Island şeklindedir. Islander ismi birçok Family Computer Clone cihazlarda gözükmektedir. Geleyim bu oyunun çıkış yaptığı cihazlar ve yıllarını sıralamaya, 12 Eylül 1986 (MSX ve Family Computer), 1987 ve 1992 (Nintendo Entertainment System), 18 Aralık 2003 (PlayStation 2 ve Game Cube [Hudson Selection Volume 4: Takahashi Meijin no Bōken Jima]), 21 Mayıs 2004 (Game Boy Advance), 2008 (Wii [Virtual Console Sürümü]) ve 2014 (Wii U [Virtual Console Sürümü]) şeklinde sırası elde ediyorsun.

Oyunu oynamak için çok fazla alan var ve bu cihazların hepsinin öykünücüsü bulunuyor ama Wii ve Wii U sürümünü öykünücüde oynamanı önermiyorum, iyi bir randırman alamayacağını belirtmek istiyorum. Benim sana önereceğim sürümüyse, Family Computer veya Nintendo Entertainment System konsoluna çıkan sürüm olacaktır ve bu yazıdaki incelenecek sürüm ise, bu sürümü olacaktır.

Oynanabilirlik

Görünür yumurtayı kırdığında elde ettiklerin bunlardan bir tanesi olacak, bunlar ise; Balta, Kaykay (Elinde balta veya Ateş Topu varsa), Zehirli Patlıcan, Çiçek ve Arı‘dır. Zehirli Patlıcan bu oyunda uzak durmak isteyebileceğin nesnelerden bir tanesidir.

Oyunda görünen yumurta dışında yer alan gizli yumurtalar var. Bunları bulup ve kırarsan, yandakilerden bir tanesini elde edersin ve bunlar ise; Ateş Toplar, Süt, Anahtar, Yakut Yüzüğü, Can ve Bal Arası (Hudson’un Maskotu) gibi nesneler yer alıyor.

Oyunun ilk bölümleri iyi başlıyorken, sonlara doğru gerçekten çekilmez olmaya başlıyor. Oyundaki meyveler az olması ve zaman ise kısa olunca, oyundan zevk almak yerine, oyuna kanser olmaya başlıyorsun. Oyunda yer alan meyveler sadece sana zaman ekleme özelliğine sahiptir. Oyunda göreüp, alabileceğin meyveler ise; Elma, Muzlar, Domates, Havuç ve Ananas‘tır.

Oyunun içinde bazı koşulları yerine getirirsen, gözüken nesneler var ve bu nesneler ise; Bonus Potu ve Kontroller Pak‘tır. Oyundaki tüm alınabilir nesneler bu şekildeydi ve bu oyunun tüm nesneleri almak veya almamak senin vicdanına bırakılmıştır.

Grafikler, Sesler & Müzikler

Oyunun grafiği, yıllara meydan okuyabilmektedir. Oyundaki canavarların, karakterin, alınabilir nesnelerin, yolların ve arkaplanların hepsi gayet güzel hesaplanıp, çizildiği her halinden belli oluyor. Oyundaki en sevdiğim tasarım ise, mağara bölümleridir.

Oyunun müzikleri, hala yıllara meydan okuyabilmektedir. Oyunun açılış müziğinden tutun, bitiş müziğine kadar olan tüm müzikler, beni kendi içine çekebiliyor. Sesleri bana sanırım, biraz itici geliyor. Oyunun ses efektleri biraz bayık olduğunu düşünüyorum.

Bölüm Tasarımları

Oyunun oynanabilirliğini ele alacak olursam, klasik macera oyunu gibi başlıyor. Arkasından yumurtaya denk geliyorsun, bu yumurtadan balta alıyorsun ve bu balta sayesinde düşmanları öldürüyor veya gizli bonuslu yerleri bulmana yardımcı oluyor. Bölümleri geçmen için G adlı tabelayı bulman gerekiyor ve oyunu ilerledikçe o tabelaları bulman zorlaşsa bile, oyunun bölümleri gerçek anlamda kısadır.

Oyunda dünya sistemi var, yani her 4 bölüm sonundaki boss’u yenerek yeni dünyaya geçiyorsun. Oyunda toplam 8 dünya yer alıyor. İlk dünyanın boss savaşında sanırsam bir hatadan dolayı, balta ile öldürülmeye programlanmış olabilir diye düşünüyorum ama kasıtlıysa, oyunu bitirme isteğimi baltalamaktan başka bir işe yaramıyor.

Artıları

  • Grafiği ve müziği gayet güzel,
  • Wonder Boy iyi aktarılmış,
  • Gizli nesneleri bulmak zevkli,

Eksileri

  • Oyun deli saçma zor,
  • İlk dünyanın boss’unu sadece balta ile öldürebilme,
  • Sesler bayık,

Toplam Puan: 82/100

Son

Eski oyunları incelemeye devam edeceğim ama şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir