Grand Theft Auto: Vice City

62 / 100

Bugün sana eskiden oynadığım ve bu aralar hilesiz olarak oynamaya devam ettiğim, Grand Theft Auto: Vice City oyunu üzerine yazı yazacağım, hazırsan hemen yazıya geçeyim.

Giriş & Öneriler

Eski kült oyunları oynamayı seven birisi olarak bu oyunu oynamaya karar verdiysen, birkaç CLEO eklentisi kurman gerekiyor ama öncelikle CLEO nedir ondan bahsedeyim. Bu yazılım oyuna eklentiler ve ek özellikler kazandırmana olanak kazandırıyor. Ben senin için gereken eklentileri hazırlayıp, Yandex.Disk üzerinden atacağım ve sevmediğin eklenti olursa, dizinine giderek silebilirsin.

Oyun gerçek anlamda eski olmasından kaynaklanan temel sorunlar var. Mesela geniş ekranda oynayacaksan, nişangah noktası cidden sorunlu ve baş ağrısı olabiliyor. Bir diğer temel sorunsa fare menü ekranında bazen tanımıyor ve sürekli esc tuşuna abanıp, enterlayarak çözüyorsun ama bu temel sorunları çözen bir .dll dosyası var ve ben bu dosyayı arşivimin içinde sunacağım. Arşiv’in içinde gerçek bilgisayar saatini çeken bir asi dosyası bulunmaktadır.

Görevleri Hakkındaki Düşüncelerim

Oyunun ilk görevi The Party ile başlayan macera oyunun en son görevi olan Keep Your Friends Close… göreviyle sona eriyor. Bu görevler arasındaki en büyük favorimse Demolition Man görevidir, hani şu RC helikopteriyle bir binanın içine bomba koyarak patlattığım görevdir ama çoğunuz o görevden nefret eder. Diğer sevdiğim görev ise, Guardian Angels görevidir. Bu görevde amacın, Lance Vance ve Ricardo Diaz‘ın anlaşmasını basan Kübalıların işlerini sona erdirdiğin görevdir.

Bu tip görevler dışında yan görevler var ve mülk satın almak için Shakedown görevini yapmalısın ve bu görevden sonra mülkleri satın alacaksın ama ilk önceliğiniz Sunshine Auto olsun ve burayı alın, aldıktan sonra o listedeki tüm araçları bulun ve o listenin olduğu garaja araçları tek tek koyun, arkasından tüm listeyi bitirdiğin zaman senin için bol para kazanma kaynağın olacaktır. Yan görevlerden en sevmediğim yer InterGlobal Film Studio adlı binadır ve bunun görevlerini yapacaksam, oyunun en sonuna saklarım ve böylelikle dilediğim gibi oyunu rahatça oynarım.

Resmi İş Görevleri

Oyundaki en sevdiğim bir diğer yanda resmi işleri yapabilmene olanak sağlamasıdır. Oyundaki resmi işler, Taksicilik, polisçilik, itfaiyeci, pizza dağıtımı ve ambulansçılık görevleri vardır, benim favorim taksiciliktir. Başta az para kazandırsa bile, her 5’in katında sana büyük bir ödül veriyor ve bu ödül sayesinde para basman mümkün hale geliyor.

Aralarındaki en zoru, polisçilik olduğunu rahatça söyleyebilirim ama onu hile kullanmadan yapacaksan, FBI Washington ve Polis Cheetah‘ını almalısın. Yerlerini söyleyeceğim, Polis Cheetah‘ı Little Havana Polis Depertmanın o taraflarında yer alırken, FBI Washington ise Downtown‘daki Pizza dükkanın oralarda yer almaktadır, azıcık araştırma payı bırakmak istedim. Ambulansçılık yapacaksan, Downtown bölgesi en kârlı bölgedir. Polis içinse Little Havana-Haiti bölgesinde yapmamanızı öneririm. Son olarak Pizza dağıtımınıysa bence Viceport bölgesi en uygun alandır.

Arabalar ve Mekanlar

Oyundaki arabalar, gerçek arabalardan ilham alarak yapılıyordur ve her arabanın kendine has iyi ve kötü yanları var, bu yüzden bir arabayı sürerken ve dönüş alanını iyi kurgulamalısın, aksi halde arabanı devirmene sebebiyet verecektir. Oyundaki en sevdiğim arabaysa Infernus‘tur ve en sevmediğim arabaysa Benson‘dur.

Oyundaki mekanlar ise, gerçek ülkeden ve bir filmden baz alarak yapılmıştır. En sevdiğim mekan ise, Tommy Vercetti’nin Konağı‘dır ve bu konak gerçekten bir filmden çok iyi ilham aldığı çok kesindir. En sevmediğim mekan ise, The Cherry Popper Ice Cream Company mekanı olmasa da olurmuş dedim.

Artıları

  • Kaliteli bir hikaye anlatımı,
  • Dengeli görev mekanikleri,
  • Grafikleri güzel bir oyun,
  • Scarface filminden ilham alınarak tasarlanan yerler.

Eksileri

  • Günümüzde oynamak için 3. parti eklenti kurmak zorundasın.
  • Harita biraz küçük,
  • Arabaların bazıları gerçekten işe yaramaz.

Son

Bugünlük benden ve oyundaki düşüncelerimde bu kadardır. Umarım, sende bu oyunu çok severek zamanında oynamışsındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir