Grand Theft Auto: Liberty City

64 / 100

Bugün sana oyun dünyasının kaderini gerçek anlamda değiştirebilen Grand theft Auto: Liberty City diğer adıyla Grand Theft Auto III oyununu tanıtmaya çalışacağım.

Giriş

Oyun ilk kez Playstation’a DMA Design tarafından 22 Ekim 2001 yılında çıktı, arkasından 2 Mayıs 2002’de bilgisayara aktarıldı. Daha sonra 21 Ekim 2003 yılındaysa XBOX için yapıldı. 10. yaş gününe özel sürümlerinden sonra Mac OS X, Android, iOS ve PlayStation 3’e çıktı.

Oyunun Steam sürümü mevcuttur ama bazı sorunları mevcut olduğu için, almanı önermem ama alacaksan mutlaka Widescreen Fix adlı eklentiyi indirmeni öneriyorum. O sürümde oyuna çok ciddi bir hata yok ama mod kurman veya yapabilmen mümkün değildir. Fakat, internette yayımlanan korsan sürümlerinde mod kurman veya yapabilmen mümkündür.

Görevleri Hakkındaki Düşüncelerim

Give Me Liberty ve Luigi’s Girls görevleriyle oyun başlıyor ve maceradan maceraya atlıyor, arkasından son göreve geliyorsun ve son görevin adı The Exchange‘dir, ilk defa bir GTA’nın son görevini yapmaktan zevk aldığım tek oyundur diyebilirim. Bana göre oyundaki en kanser göreviyse, Bomb Da Base Act II‘dir ve bu görevi yaparken mutlaka adrenalin hapı adlı nesneyi alıyorum, aksi halde saatlerimi gömmek zorunda kalacağım.

Bir diğer gıcık görev ise Sayanora Salvatore‘dir, görevi yapmak zor değil ama o görevden sonra Portland’a adım attığın an Mafyaların önlerinden geçersen, canını saniyeler içinde içerler ve bu yüzden %100 bitirmek istiyorsan o göreve gelmeden önce o adadaki tüm görevleri bitirmek zorundasın.

Oyundaki görevler içinde bir tutarsızlık var, eğer Salvatore‘un görevine gelip, adadaki tüm adamların görevlerini yapmadan, bu adamın görevini yaparsan, o adamların görevleri siliniyor. Eğer Kenji’nin görevini yapmadan, Donald Love’un Waka-Gashira Wipeout! görevini yaparsan Kenji ölüyor ve o adamın görevleri siliniyor. Bu yüzden önerim, görevleri yaparken, görevini aldığın ilk kişiyi takip edin derim.

Ana görevler dışında telefon görevleri var, bu görevleri yaparken çok dikkatli olun, ilk adadaki önerimi mutlaka ciddiye almanı öneriyorum ve bu görevler daha çok getir-götür olduğu için, çok fazla zevk alamazsın ama tüm adalardaki telefon görevlerinden sadece 1. görevlerini yeniden yapabilmen mümkündür.

Resmi İş Görevleri

Bu görevleri yapmadan önce bir adayı avucun içi gibi bilmen gerekiyor, çünkü bu oyunda menüde bir harita seçeneği yok ve sadece haritayı sol alt kısımdan öğrenebiliyorsun. Oyundaki polisçiliği yapacaksan, mutlaka arabayı hızlı ve akıllıca kullanman ve bu oyunda minigun’ı almak kolay, o yüzden eğer ikinci ada açıksa askeri üste gidip, minigun silahını alın.

Ambulansçılık yapacaksan, sana önerim ikinci ada olacak, ilk adada kaybolman çok kolay olduğu için önermem. Taksicilik görevini yapacaksan oyunun en başında yapın, eğer oyunda ilerlediysen bir plan güzergahı çizebileceğin adayı seçmelisin. İtfaiyecilik hmm… Bu mesleğin görevini yapmak için, sabır + hız istiyor sana önerim, onu son adadaki itfaiyecilik yaparsın ama sana bir bilgi vereyim, İtfaiye arabası sadece Portland‘ta yer alıyor.

Arabalar ve Mekanlar

Bu oyunda sadece, Dodo uçağını, araba ve gemi sürebilirsin ve bu oyunda uçak ve motorsiklet kullanamazsın, çünkü motorsiklet bu oyunda yoktur. Oyundaki arabalar gayet dönemini iyi yansıtıyor. Bu oyundaki mafya arabaları hariç neredeyse birçok arabayı Vice City oyununda göreceksin, şaşırmaman açısından söylüyorum. Oyundaki mafya arabaları gerçekten çok iyi olduğu gerçeğini değiştirmez ve en iyi favorim Asuka Kasen‘ların sürdüğü Yakuza Stinger‘dır. Bir diğer mafya arabam ise Mafia Sentinel‘dir.

Oyundaki mekanlar gerçek hayatta olan New York City adlı ilden çok fazla ilhamlar alınarak Liberty City adı verilen bir ilde geçiyor ve bu çok fazla belli olduğu için, insanlar çok fazla yadırgamadı tam aksine oyun çok sevildiğini söylemem mümkündür.

Artıları

  • Dünyanın ilk 3d açık dünya oyunudur.
  • Eğlence adına yapabileceğin şeyler var.
  • Oyunun grafiği güzel.
  • Görev yapmadan da eğlenmen mümkün.

Eksileri

  • Görev sisteminde çok fazla açık barındırıyor.
  • Menüde Harita seçeneği yok.
  • Oyunun renk şeması çok karanlık.
  • Mafyaları kızdırırsan, nefes aldırmaz.

Genel Puan: 80/100

Son

Bu oyun hala kendini oynatabilecek cinsten olduğu için, günümüzde bile hala bu oyun oynanabilir. Şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir