Geliştiricilere Oyun Önerisi: Quarth

64 / 100

Bu haftanın geliştiriciye önereceğim oyun çoğu kişinin bilmediği ama bilenlerinde hemen kopamayacağı bir oyun öneriyorum, Quarth.

Genel

Quarth’ın çıktığı platformlar Arcade (1989), Game Boy, Family Computer ve MSX2 (1990), i-mode phones (2005), i-Revo (2006) ve Virtual Console şeklinde olup, yine bir Konami imzasına sahip oyundur.

Oyundaki amacın önünüze çıkan tetris-vari nesnelerin içini doldurarak yok ediyorsunuz. Eğer gemine değdirirsen, hem canın gider ve hemde önündeki tüm tetris-vari nesneler yok olur. Oyunda bölüm sonu düşmanı yoktur ve ayrıca, bölüm sonu düşmanı olmayan bazı oyunlardan bir tanesidir.

Nasıl Yapardım?

Bu oyun fikir olarak güzel ama bazı noktaları kaçırdıkları için, çok çabucak tekrara düşüyor ve bu sebepten oyuncuları hemen sıkabilecek bir yapıya sahip olduğunu söylemem mümkündür. İlk değiştireceğim şey, maalesef oyunun oynanışına yapacağım. Bu değişiklik ise şöyle, artık ateşin sınırlı olacak ve ekran daha geniş ve nesnelere sıkarken, tam hesaplayacaksın ve düşünerek hareket edeceksin. Bonusları artık ekranın her yerine dağılacağı için, toplaman gerekecek ve bu bonusları topladıkça kurşun sayısı artacak, bonus yeteneğini de yapacaktır.

Oyunun gemi sayısını 2’den 4’e çıkarırdım ve gemilerin kız sürümlerini yapardım. Dileyen dilediği gemiyi seçerdi, oyuncu sayısını 2 yerine 4’e çıkarırdım ve o oyuncular beraber oyunu bitirmeye çalışırlardı. En azından herkesin kendine ait kurşun sayısı olurdu, aksi halde bu oyunu çekilmez yapacak ve oyunu oynamayı zorlaştıracağını düşündüğüm için, öyle yapardım.

Oyunun çizimi anime-vari bir tarza çekerdim, böylelikle anime delilerini (iyi anlamda diyorum) bu oyuna çekerdim. Arka planlarını bölüme göre değiştirirdim ve tabii ki arka planlarda seçtiğin geminin cinsiyetine göre değişirdi. Yan alanlar ise, daha güzel ve daha anlaşılır yapardım, alanların yerlerini 0/5 yerine F:5 A:0 yapardım, böylelikle okunmasını kolaylaştırırdım.

Oyunun seslerini ve müziklerini de anime-vari şekilde yapardım, böylelikle tam anime oyunu olurdu ve oyun toplam 10 bölümden oluşurdu, asla indirilebilir içerik ve eklenti sistemi koymazdım. Buna rağmen, bu oyunu oynayanlar zor bile olsa bitirebilecekleri şekilde yapardım. Oyunu sadece Windows için ücretsiz olarak yayımlardım.

Son

Bugünlük benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir