Geliştiricilere Oyun Önerisi: Puzznic

64 / 100

Yılların eskitemediği ama yapımcıların umursamadığı için tarihin tozlu raflarına gömülen Puzznic adlı oyunu yeniden yapsam, nasıl olurdu? Bunu kaleme alıyorum.

Genel

Puzznic ya da diğer adıyla パズニック oyunun çıktığı tüm platformları sıralayacak olursam, Arcade yayım yılı 1989, Amiga, Commodore 64, Amstrad CPC, MSX, Atari ST, ZX Spectrum, FM Towns, NEC PC-98, PC Engine, X68000, Nintendo Entertainment System, MS-DOS yayım yıllarıysa 1990, Family Computer yılıysa 1991 ve son olarak PlayStation yapım yılı 2001‘dir.

Oyunun yapımcılarıysa, Taito, Animation 20 (JP Arcade/FM Towns) ve ZX Games (Windows) şirketleri olup, oyunun yayımcılarıysa, Taito, Ocean Software, Altron ve Ving Games‘tır. Oyunun devam serisi çıkmamış ve oyunun ana firması olan TAITO halen yaşamaktadır.

Nasıl Yapardım?

İlk olarak oynanışı joystick/klavye yerine nesneyi seçip, sürükleyerek eşleştirme metoduna çevirirdim. Yer çekimi sistemini hala korurdum ve bu sayede, bu oyun daha keyifli olurdu. Bu sistemi aslında Fruit Omega‘da denemiştim ama yer çekimi girince çarpışma sistemi kafayı yediği için, o yer çekimini kaldırmak zorunda kaldım. Neyse, onun dışında oyuna düşmanlar eklerdim.

Bu düşmanlar seni biraz fazla düşünmeye iterdi ama zaman sistemini kesinlikle kaldırırdım. Tabii zaman ileriye saydıkça yıldızların değeri düşerdi ve böylelikle hem hızlı ve hemde dikkatli oynamanı sağlardım. Oyunun ana bölümlerini asla değiştirmeden, olduğu gibi bu oyuna aktarırdım ama bu oyuna özel tema düşünürdüm.

Oyunun teması bu sefer yeraltı dünyasından baz alınarak, yeraltındaki zenginliklerini oyuna yedirirdim. Çizim stili olarak, anime havasında yapılır ve yeraltındaki nesneler ise, altın, zümrüt, yakut, taş, gümüş ve yanmış taş gibi nesneleri koyardım.

Bu nesnelerin puanlarını aynı tutmazdım, çünkü hepsi birbirinden değerli olduğu için, kendi puanları olurdu. Çoklu nesne eşleştirmede +200 puan yerine nesnenin kendi puanı ve karşıdaki nesnenin puanıyla 2 katıyla, puan kazanırdın ve bu puanları kullanman için Market koyardım.

Marketin içinde, yeraltında olmayan ama yer üstünde yer alan nesneleri satın alabilme ve o satın aldığın nesneleri kullanman mümkün olacak ve bu nesneler sayesinde, o bölümü kolaylaştıracaksın ama karşılığında vereceğin puan az olmayacaktır.

Bu şekilde oyunu daha eğlenceli olacak ama uzunluğu asıl oyunla aynı olacak. Bu uzunluğu insanların oynamasına veya zeka seviyesine bağlanacağı için, değişiklik gösterecektir. Oyunda yanma sınırı yok, dilediğin kadar yan. Zaten belirli bir süre sonra bölümü geçeceksin.

Son

Şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir