Geliştiricilere Oyun Önerisi: Parodiusu Da! Shinwa kara Owarai e

55 / 100

Bugün sana Konami imzası taşıyan çok eski ama oynasan saatlerini gömebileceğin Parodiusu Da! Shinwa kara Owarai e oyununu yeniden yapmak isteseydim, nasıl yapardım? Ona cevap vereceğim bir yazı yazıyorum.

Genel

Bu oyunun aslında 1 diğer adı daha var ve adıysa Parodius! From Myth to Laughter. Ayrıca bu oyunun tam adının Japoncasıysa パロディウスだ! -神話からお笑いへ-şeklinde olup, oyunun logosunda hem katagana ve hemde hiragana kullanılmıştır. Oyunun çıktığı platformlar, Arcade (1990), MSX (1990), X68000 (1991), PC Engine (1992), Sony PlayStation (1994), Sega Saturn (1995), Famicom (1990), Super Famicom (1992), Game Boy (1991), Game Boy Color, Cep Telefonu (2003), PlayStation Portable (2007) ve Virtual Console (Wii ve Wii U)’da mevcuttur. Oyunun geliştirici firmasıysa Konami‘dir.

Oyunun amacı, önümüze çıkan her düşmanı vurma üzerine kurulu ve bölümlerin arka planları da seçtiğin gemiye göre değişecek, eğer grup halinde çıkan düşmanların hepsini vurmayı başarırsan, içinden özel yetenekler çıkacak. Onları alacaksın, ister biriktirirsin veya istersen biriktirmeden hemen kullanırsın.

Nasıl Yapardım?

Oyunu yeniden yapsaydım, eskisi gibi zor olurdu ve ayrıca bölümlerini de iki katına çıkarırdım. Bölümlerin zorluklarına asla dokunmazdım, böylelikle insanlar dilediği gibi rahatça oynardı. Bu oyuna birkaç adet eklemeler yapardım, oyunu online sistemi koyardım. Böylelikle insanlar birbirleriyle puana karşı savaşırdı veya iki yabancı/arkadaş ile birlikte oyunu oynardın, böylelikle oyun daha fazla yaşamasına olanak sağlardım.

Oyunun içine bölüm yapma sistemi koyardım, insanlar kendi bölümlerini yapardı ve dileyen kişi o bölümleri indirir, bitirmek için uğraşırdı. Oyunu yeniden yaparken, içinde 5 ayrı paket sunardım. Bu paketler ise;

  • Parodius: The Octopus Saves the Earth
  • Parodius! From Myth to Laughter
  • Fantastic Parodius: Pursue the Glory of the Past
  • Jikkyō Oshaberi Parodius
  • Paro Wars

Bu paketleri sunarken, mutlaka bölümlerin asıl hallerine zarar vermeden, oldukları gibi oyuna yerleştirirdim. Böylelikle diğer oyunları da olduğu gibi oynama şansına sahip olurdun. Paketleri tamamen tamamlarsan, oyunu %100 bitirmiş oluyorsun ve oyunu tamamlayınca, özel bir oyun modu açılacak ve bu oyun modun adıysa Özgürce Dolaşma olacak ve o modda asla hikaye olmayacak, dilediğin gibi gezeceksin.

Oyunu Windows, iOS, Playstation 5, Ouya ve Nintendo Switch platformlarına çıkarırdım ve çıkardığım tüm platformlarda paralı olurdu ama oyunun ufacık bir kısmını demo yapardım ve insanlar birbirleriyle oynayabilmesi açısından, bu gerekiyor.

Oyunda korsan koruma kalkanı yazardım ve en azından oyunu korsan indirenlere iyi bir bobi tuzağı yerleştirirdim. Bu bobi tuzakların hepsini bahsedemem ama bir tanesini söyleyeyim, bölüm 5’ten sonra oyun donacak.

Son

Şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir