Geliştiricilere Oyun Önerisi: Magic Jewelry

63 / 100

Bugün y kuşağındaki bir çok kişinin illa bir günlüğüne bile olsa bu oyunla yolu kesişmiş ve oynamış oldukları bir oyundan bahsedeceğim ve bu oyunun adıysa Magic Jewelry.

Genel

Magic Jewelry, oyunun menüsündeki logosuna göre Jewelry oyunu, 1990 yılında Hwang Shinwei tarafından Family Computer Clone makineleri için çıkardığı bir Columuns oyunun kopyasıdır. Bir kopya oyuna göre, oldukça kaliteli ve sorunsuz bir oyun diyebilirim.

Oyunun en sevilen yanı, 1990’lı yıllarda yer alan en iyi müzikleri 8 bit ortama taşıması ve oyunun arkaplanında az bile olsa animasyon desteklediği için, bu oyunu deneyen hemen herkes oyunu sevmiş ve bitirmeye çalışmıştır ama oyun bir süre sonra sıktığı içinde bırakmak zorunda kalmışlardır.

Nasıl Yapardım?

Telefonda çok fazla kopya oyunları olmasına rağmen ve o sürümlerini cidden beğenmediğim için, yeniden yapılmasına değer oyundan bir tanesi olduğunu göz önünde bulundurursam, bu oyunu yeniden yaparsam. Müziklerini yine en iyi veya en kalitelisinden, şarkı sözü bulunmadan yapar ve oyunuma koyardım.

Oyunun bir amacı olmasını isterdim, mesela her bölümde gizlenmiş nesneler koyardım ve o nesneleri bulmanı ve yok etmeni isterdim, böylece oyuna yeni soluk getirmiş olur ve o solukla birlikte oyuna bölüm sınırı koyardım. Oyuna bölüm sınırı koyacak olursam, tahminen 256 bölüm sunardım. Aynı zamanda normal oyun modunu mutlaka oyunun içinde sunardım ve böylelikle eski nesilide kendime çekmiş olurdum.

Oyunun grafiğini, günümüze göre bayat kalıyor. Ben bu bayat grafiğini, casual tarzla daha çok takılarda en çok kullanılan nesneleri koyardım ve her nesnenin kendine has renk sunardım, böylelikle oyuncuyu içine çekerdim. Oyunun arka planını her 20 bölümde bir değiştirirdim ve böylelikle oynayan kişinin canını sıkmaktan kurtarırdım.

Oyuna biraz daha ses efekti eklerdim. Sadece patlatıp, puan kazanma sesi dışında, nesneyi indirdiğinde, bonus nesne gelince çıkan ses, pauseye bastığında çıkan ses ve son olarakta menü ekranında seçim yaparken çıkacak olan sesleri oyuna koyardım.

Oyunun menüsünü şahsen hiç sevmiyorum, göze biraz kullanıcı düşmanı geliyor. Arkaplanından dolayı değil, oyunun isminin harfleri tek tek geçtiği için, menüsünü pek sevemedim. Ben olsam, o stili koruyarak, tüm harflerini yazar ve yine renklerini değiştirmesini sağlardım veya tek renk kullanarak o şekilde tüm harflerle sunardım.

Oyunun pause ekranı yok diyebilirim, sadece basıyorsun ve oyunun durduğunu hemen anlamıyorsun. Ben olsam, oyun alanını ve arka planını görünürlüğünü düşürüp, tam ortaya “OYUN DURDU” yazardım ve o alandan yine seçim yaptırırdım.

Son

Eski kült oyunu olan Magic Jewelry‘i böyle yapardım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir