Geliştiricilere Oyun Önerisi: Flipull: An Exciting the Cube

64 / 100

Bugün, çok severek oynadığım bir puzzle ve casual oyun türünde olan Flipull: An Exciting the Cube oyunu nasıl yeniden yapardım, sana bunlardan bahsedeceğim.

Genel

Flipull, Flipull: An Exciting the Cube veya Plotting olarak bilinen bu oyunun çıktığı tüm platformları, Arcade, Atari ST, Amiga, Commodore 64, Amstrad CPC, GX4000, ZX Spectrum, Famicom ve Game Boy şeklindedir. Oyunun yapımcı firmasıysa Taito‘dur. Oyunun çıktığı yıllar ise, 1989, 15 Aralık 1989, 16 Mart 1990 ve 1990 diyebilirim ve bu yazıda NES yani Famicom sürümünü baz alarak yazacağım.

Oyunu bulmak kolay, sadece adını yazarak oyunu bulabilirsin. Oyunun Famicom sürümünü severek oynuyorum ve bu sürümde oyun daha iyi ve kaliteli bir oyun haline getirdiği için, yapan firmasına çok teşekkür eder ve keşke devam serisi gelseydi diyerek sitem etmeden geri kalamayacağım.

Nasıl Yapardım?

Oyunun ana sistemini yazdıktan sonra, hemen arkasından tüm bölümlerini dengelemekle işe başlardım. Bundan şu anlamı çıkartabilirsin, Advance ve Normal oyunlarını birbirine bağlardım ve toplam oyunda 100 bölüm yapardı ama ben oyuna özel 20 bölüm daha kasarak 120 bölüme çıkarırdım ve amaca asla dokunmazdım.

Oyunun amacı, tüm nesneleri eşleştirip, patlatmak ama clear sayısına eşitlenir veya geçerse bölümü geçirirdi ama eşleşme sayısından yüksek ise, o zaman eşleşemez ve bölümde kalırdın. Oyunda yanmak aslında çok kolay, nesneleri eşleştirirken, onun bir sonraki nesnesini alır ve o elindeki nesne yoksa bu oyunda yanardın. Bu sisteme asla dokunmazdım, olduğu gibi yapardım.

Oyunun grafiğini ve konusunu kesinlikle değiştirirdim, oyun rastgele bir ortamda geçeceğine, tüm ülkelere bağlardım. Ülkelerin kendi mitolojisi veya en önemli nesnelerini (yiyecekleri, kültürü, ünlü adamları) oyuna koyardım ve bu sayede insanları kültürlendirmeye çalışırdım.

Oyunu Japonyada başlatırdım, sonuçta bu oyunun doğduğu topraklarda başlatmak en doğrusu olurdu diyerek orada başlatırdım. Oyunu Türkiyede bitirirdim, sonuçta oyunun son ülkesi altın değerinde olduğunu düşünürsem. En doğrusunun bu olduğuna inanıyorum.

Oyunun müzik ortamı yine o ülkenin kültürüne bezendirirdim ve bu sayede insanlar o kültürü iyiyce öğrenirdi ve sonraki kültürlü bölümlere geçirirdim. Oyunun ses ortamı da böyle olurdu ve sesleri genellikle o ülkenin dilini konuşan insanların seslerini duyarak, o ülkeyi merak etmeni sağlardım.

Oyunun bölümlerini bitiren kişiler yıldız alacaksın ve aşağıdaki listeye bakabilirsin.

  • Bölümü 1 dk’dan az biterse, 3 yıldız al.
  • Bölümü 2 dk’dan az biterse, 2 yıldız al.
  • Bölümü 2.50 dk.dan az biterse 1 yıldız al.

Bu oyun Windows, iOS ve NES/FC için çıkarırdım.

Son

Şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir