Binary Land

Geliştiricilere Oyun Önerisi: Binary Land

61 / 100

Bugün sana geliştirmeye değer olan oyun önereceğim ve bu oyunun adıysa Binary Land‘tır, bu yazıda oyunun amacından ve nasıl yapacağımdan bahsedeceğim.

Genel

Bu oyun 1985 yılında Hudson Soft. şirketi tarafından MSX, FM-7, NEC PC-6001, NEC PC-8801 ve Family Computer platformlarına çıkmıştır ve oyunun sadece Family Computer sürümü tamamen bitmemektedir ama diğer sürümleri tamamen bitmektedir.

Oyunu oynamak için sadece öykünücü kurman yeterlidir ve oyunu oynamaya hemen başlayabilirsin ama ben bu yazıda oyunun Family Computer sürümünü baz alacağım, o yüzden bana kızmazsan çok sevinirim. Oyunu anlatmadan önce söyleyeyim, oyunun resmi olarak asla yeniden yapılmamıştır.

Oynanış & Sistem

Bu oyunun amacı iki aşığı kapalı kalbin olduğu yere getirip, sevgilerini ikiye katlaman gerekiyor. Bu amaca ulaşmak için, düşman akrepleri geçmen gerekiyor. Onları geçmen içinse silahınla sıkabilirsin ve ayrıca labirentteki tuzaklara çok dikkatli olun. Oyun toplam 99 bölüm yer alıyor ve sadece Family Computer sisteminde son ekranı gözükmemektedir.

Oyunun sisteminden bahsedecek olursam iki farklı karakter var ve bunların adlarıysa, Gurin (Erkek) ve Malon (Kız)’dur. Malon normal giderken, Gurin ise sağa basarsan, sola gidiyor veya sola basarsan, sağa gidebilmektedir. O zamanlarda bile çok denenmemiş bir türü denediği için, firmasına cesareti için teşekkür ediyorum.

Nasıl Yapardım?

Bu oyunu yeniden yaparsam, aslındaki gibi labirent ortamından geçmesi yerine dünyada geçerdi. Birbirlerine aşık olan kişiler yerine birbirinden nefret eden iki arkadaşın, düşmanlarından bilgisayarından veri alıyorsun. Bu veriyle bir mekanı yok etme üzerine kurulu olacaktır, yeniden yaparsam.

Oyunun oynanışıysa biraz değişecek, iki karakter birbirlerinden tamamen zıt şekilde olacak ve silah kullanmak zorunda olmayacaksın ama savunman gerekecekse kullanabilirsin. Süreyi oyundan kaldıracağım ve oyunun bölümlerini 99’dan 50’ye indireceğim. Her bölümde bir hikaye olacak ve o hikayenin izlerini takip edeceksin. Nesne alma yine olacak ama daha çok yardımcı olmaktan uzak olacakları için, pek tercih etmeyebilirsin.

Oyunun devam serisi olmayacak ama oyun bitince sürekli güncelleme alabilecek ve hikaye gittikçe genişleyeceği için, bu oyunu oynamak için bir sebebin olacak. Oyunun destekleyeceği diller ise, Türkçe, Japonca, Fransızca, İngilizce ve Korece şeklinde olacak ve ayrıca oyunun platformlarıysa Android ve Windows‘tur. Oyunun Android sürümü de aynı Windows sürümü gibi ücretli olacaktır ve muhtemelen fiyatıysa: 10 TL olur.

Aslında bu oyunu yeniden farklı bir tatla yapmıştım ve sorunlarından dolayı rafa kaldırmıştım, o oyunun adıysa Anti-Zeko Adventure idi.

Ayhan Gazi Gülcü

Son

Benden bugünlük şimdiden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir