Game Genie Nedir?

65 / 100

Eski oyunların içinden geçmene izin veren değişik bir araçtan bahsedeceğim ve bu aracın adıysa Game Genie‘dir.

Genel

Game Genie’nin desteklediği sistemler, Nintendo Entertainment System/Family Computer, Nintendo Game Boy, Super Nintendo Entertainment System/Super Family Computer, SEGA Genesis/Sega Mega Drive ve Sega Game Gear şeklindedir.

Bu oyun aracını yapan şirket ise Codemasters olup, yayımcılarıysa Amerika’da Galoob ve Hornby Hobbies ise Avrupada yayın haklarına sahiptir. Ayrıca Sega Genesis dışında hepsi lisanssız olarak çıkış yapmıştır ama yine de buna rağmen, çok fazla ilgi çeken bir proje olmuştur.

Hile Yapabilme

Game Genie oyun aracında yapabileceklerin biraz, desteklediği oyun konsolundaki sınırlara göre hile yapmana olanak sağlamaktadır, her oyun farklı hile desteklemektedir. Kimisi bölüm geçirtirken, kimisi oyunda kullanılmayan bölümlere erişmene olanak sağlamaktadır.

Yazının başında, oyunların içinden geçmek derken, aslında oyunun şifrelerini kullanarak oyundaki kullanılan veya varsa kullanılmayan tüm nesneleri bulmana olanak sağladığı için, insanlar bu sisteme minnettar duymaktadırlar.

Oyunu Çökertebilmesi Mümkün

Bu sistemin çok ağır bir dezavantajı var, bazı durumlarda oyunu bozabiliyor. Bu aslında biraz şifreleri nasıl kullandığına ve kaç adet kullandığına göre değişmektedir ama bazı oyunlar bölüm geçince, oyunu çökertebilir veya oyun donmamış olmasına rağmen, oyunu dondurabilir.

Bunun sebebi, oyunun sisteminde o şifredeki senaryoyla bitirebileceklerini düşünmediklerini hesap edemedikleri için, bu sorun ortaya çıkıyor. Sorunu aşmak için, önce bölümü bitirme noktasına gelin ve o şifreleri devre dışı bırakman yeterlidir ve bölümü bitirin, daha sonra yeni bölüm açılınca şifreyi tekrar aktifleştirmen yeterlidir.

Son

Toparlayacak olursam, bu sistem eski oyunlara dışarıdan kısmende olsa müdahele etme şansı veriyor, bu yüzden kullanmadan önce o oyunu yedekleyin ve yedeğin adını değiştirmelisin, aksi halde oyunu bozabilme riski mevcuttur ve şimdilik benden bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir