Eski Oyun Siteleri

78 / 100

Bugün y ve z kuşağının saatlerini gömdükleri Eski Oyun Siteleri‘nden bahsedeceğim, bu yazı tam anlamıyla bir nostalji olacak ve resimleri sitelerin gerçekten de eski hallerini koyacağım, ayrıca bu yazıda 5 oyun sitesi yer almaktadır.

5. Kral Oyun

Kraloyun sitesi aslında 2004 yılında Almanyadaki Türklerden birisi tarafından kurulmuş, yerli bir oyun sitesidir. Bu arada resim sitenin 2007 yılından alınmadır. Sitedeki oyunlarda yaş sınırı yoktu ve halen bile böyle ama benim zamanımda Baba Kızdırma, Topuk Kırmaca, Sonic, Dinamit Lokumları vb. gibi oyunları bu sitede oynadım ve bu site hala yaşıyor.

4. Oyun Kuzusu

Oyun kuzusu sitesini aslında, sitenin ilk açılışında ki amacı internetteki oyunları tamamen Türkçe olarak oynamaktı ama site bir zaman sonra bu amacından vazgeçti. Ayrıca bu sitede, yerli yapımı oyunlarada ev sahipliği yapıyordu. Site 2007 yılında açıldı ve hala 2020 yılında bile yaşmaya çalışıyor ve bu site sayesinde oynadığım oyunlar Tavuklar Kümese, Yönet ve Fethet, Çağlar Boyu Savaş, Son Samuray vb. gibidir, site hala yaşıyor. Sitenin eski amacından eser kalmamasına rağmen, site güncel olmaya çabalıyor.

3. Agame

Bu sitenin 1999 yılında kurulduğunu Web Archive sayesinde öğrendim desem, kimse inanmayacak ama böyle köklü bir oyun sitesinden birisini bahsetmezsem, z ve y kuşağına karşı haksızlık yapacağımı düşündüğüm için, aldığım tek yabancı sitedir, agame. Bu sitedeki oyunlar genellikle kendileri tarafından yayınlanıyor ve böylelikle her sitede bu sitenin oyunlarını görmen mümkündür. Bu arada sitenin resimdeki sürümü 2010 yılına aittir. Bu sitede oynadığım oyunlar Bomb It Racing, Uphill Rash 2, Adem ile Havva vb. gibidir. Ayrıca bu sitenin Türkçe sürümü mevcuttur.

Resmi Sitesi

2. Oyunskor

Bu site 2007 yılında Türkiyede kuruldu ama 2018 – 2019 yılları civarında yabancı bir şirkete satıldığı için, site sahiplerine kalbim biraz kırık olmasına rağmen, güzel bir siteydi. Sitedeki oyunlar herkese hitap edemese bile, bu sitenin kendine has hayranları olduğu için, çok sevilmişti ve ben bu siteden çok az oyun oynamama rağmen, siteyi seviyordum. Bu sitede oynadığım oyunlar, Maymunlar Sevindir, Yük Kamyonu vb. gibidir, site halen yaşıyor. Sitenin resimdeki sürümü, 2010’dur.

1. Oyunlar1

Sıra geldi listenin en başına, bu site her ne kadar ölü bile olsa, zamanında çok eğlenceli oyunlara yer vermişti. Ayrıca bu site, 2006 yılında kurulmuş olmasına mı şaşırayım yoksa, satıldığına mı üzüleyim, bilemedim. Sitenin resimdeki sürümü 2010 yılına aittir. Sitede oynadığım oyunlar, Ateş ile Su, Tekne Savaşları, Elektrik Adam vb. gibidir.

Son

Y ve z kuşağındaki herkes gibi, bende oyun sitelerinde zaman öldürürdüm ve bu siteler sayesinde oyunlara olan bakış açım geliştirememiş olabilirim ama oyunlardan aldığım eğlenceyi asla, hiçbir şeye değişmeyeceğim diyerek yazıyı bitiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir