Dünyanın En Yanlız Balinası

Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde hiçbir balinanın varlığından haberi olmayan bir balina yaşar adı 52 mavi her zaman aynı yolda gidip gelir 20 yıl boyunca ama asla cevap alamayan bi balina 52 mavi onun bu hikayesini anlatacığım size.

ABD soğuk savaş döneminde,okyanusun altına sovyetler birliğinin denizaltılarının sesini duyabilmek için mikrofonlar yani hidrofonlar döşemişti.Savaş bittikten sonra bu mikrofonları bilim insanlarına verdiler mikrofonlarla sualtı çalışmaları yapılıyodu 1989’da Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nden bir ekip buna benzer araştırmalar için çalışma yapılırken bir ses tespit etti.

kaydedilen hiç bir sese benzemiyodu ölçümler yapıldıktan sonra kesinleşti sesin frekansı 52 herts idi.

normalde balinalar sadece 15-25 hertz arası ses çıkarırdı ve duyardı bundan uzun süre yapılan ölçümlerde aynı ses duyuluyodu.Yapılan ölçümlerde bu ses bi balinadan geldiği kesinleşti

Çıkardığı ses frekansı 52 olduğu için bilim insanları ona 52 mavi ismini verdi.Balinalary önlerini bulmak, yiyecek bulmak ve birbirleriyle iletişim kurmak için bu sesleri çıkarırlar ve bide eş bulmak için şarkı söylerler.

52 Maviyi de hiç görmesekde sesinden tanırdık bilim insanları onu 12 yıl takip ettikten sonra şöyle bi rapor çıkardılar.

Benzer karakteristiklere sahip başka hiç bir çağrı duyamadık. Her seferinde sadece bir ses. 52 Hertz frekansında bir çağrı. Onunla çakışan herhangi bir cevap çağrısı ise hiç olmadı.

Yorum yapın