Celeste

Merhaba dostlar. Ben Yağız. Bugün sizlerle ilk blogumu paylaşacağım. Biliyorsunuz ki dışarıdaki virüs yüzünden karantinadayız. Artık kitap okumakta diğer oyunlarda sıkmaya başladı. Sizleri bir nebze de olsa sıkıntınızı giderecek bir oyun tavsiye edeceğim.

Celeste’nin Hikayesi

Celeste, Kanadalı oyun tasarımcıları Matt Thorson ve Noel Berry tarafından geliştirilmiş bir platform video oyunudur. Game Jam için prototip olarak 4 günde hazırlanmış, sonrasında ise tam bir oyuna çevirme kararı alınmıştır. Aynı zamanda Celeste “2018 Yılının En İyi İndie Oyunu” ödülünü kazanmıştır.

Hikaye

Madeline adında bir genç kız yolun başında kendisini uyaran yaşlı bir kadını umursamadan Celeste Dağı‘na tırmanmaya başlarız. Issız bir şehirde yolunu ararken başka bir yolcu olan Theo’yla tanışırız. Bir gün geceyi geçirmek için kamp kurar ve uykuya dalarız. Rüyasında kendisini “Senin Parçan” olarak tanıtan Badeline ile karşılaşırız. Badeline dağa tırmanmaya çalışan Madeline’i yani bizi durdurmaya çalışacaktır.

Oynanış

Oyunda, Madeline isimli bir karakteri yönetiyoruz. Karşısına çıkan çeşitli engelleri aşarak Celeste Dağı‘nın zirvesine ulaşmaya çalışıyoruz. Madeline zıplayabilen, duvarlara tırmanabilen ve havada 8 farklı yöne sıçrayabilen (dash) bir yeteneğe sahiptir. Bu sıçrama hareketi zemine ayak basarak veya yenileyici kristallere vurarak yenilenmediği sürece bir kere yapılabilir.

Son Olarak

Minimum Sistem Gereksinimi

  • İşletim Sistemi: Windows 7 ya da daha yeni
  • İşlemci: Intel Core i3 M380
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: Intel HD 4000
  • DirectX: Sürüm 10
  • Depolama: 1200 MB kullanılabilir alan

Oyun steam de Ücretli (31 TL) bir şekilde satılmaktadır. Linke buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın