Asıl Kurucumuz Unity’i Neden Sevmiyor?

Bugünki forum yazımız Asıl Kurucumuz Unity’i Neden Sevmiyor? Bu konudaki düşüncelerini kaleme alacak ve bu yazı tamamen tekil ağızdan yazılmıştır.

Yazı İçeriği – Tekil Ağız

Merhaba okuyucularımız.

Bugüne kadar hiç Unity oyun motoru üzerine yazı yazmaktan çok fazla kaçınıyorum ama bazı kendini bilmezler bana akıl vermesinden çok usandığım için, bu konu üzerine en acımasız eleştirilerimi yemeye hazır olsanız, çok iyi olur diyerek, konuya giriş yapacağım. Oyun motorumu seçtiğim günden beri, sürekli aynı muhabbeti yani Unity’e geç, Unity kullan, Unity öğen vb. gibi cümleler insanı artık bir yerden sonra canını sıkmaya başlıyor. Oyun geliştirmek zorken, insanların laflarını duymadan yapmaya çalışmak cidden daha zor.

Bu oyun motoru bana göre değil, kötü olduğu için de değil. Olayı tamamen kişiselleştiriyorum, bu oyun motorunun adını duyduğum seneler, sanırım 2010’lu yıllar idi. O yıllarda oyun geliştirirken Game Maker 8 falan kullanıyordum ve oyun geliştirme (facebook) gruplarına üyeydim, o günlerde oyun geliştirmek için yeniliğe açılmak istedim ve insanları biraz izledim. O izlediğim dönemde Unity Game Engine adını duydum ve kurdum, kullanmak için şans verdim, bildiğiniz içinde kaybolmamla yetindim ve o gün ivediyle programı sildim.

Sonra o gruplarda aktif oldum ve insanların yaptıklarını izlemeye devam ederken, o sırada Tofaş oyunları füryasını gördüm, o oyunların nasıl yapıldığını anlamam için, bir süre daha izledim ve birisi bana gerçeği gösterdi. O oyunları yapmak için, bol bol asset kullandıklarını öğrenmemle yıkılmam bir oldu. Sonrası zaten malum Tofaş Drift, Tofaş Park vb. gibi oyunlar boy gösterince artık kendisine karşı yavaş yavaş sevgim yok oldu ve hemen arkasından nefret etmeye başladım.

Arkasından bir süre uzaklaştım ve o süreç boyunca sadece diğer insanları izledim. Unity Oyun motoruyla yapılan oyunların çoğu cidden asset koktuğunu anlamam uzun sürmüyor ve o oyunlardan da soğudum. Ciddi anlamda, canımı son kez sıkan noktaysa, bu işi birde savunmaya başlamalarıysa hem kendisinden ve hemde utanmadan yapmalarından sonra, o oyun motoru yapacağıma oyun yapmam diyerek, tüm alanlardan kaçtım yaklaşık 6 ay süreyle.

Son


Kurucumuzun, o günden beri, bu oyun motoruna karşı antipatisi var. Umarız, bu tip olaylar bir daha yaşanmaz ve geliştiricilere karşı olan güveni zedelenmez diyerek, yazıyı bitiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir